Ratlarda bendiocarb'ın sebep olduğu akciğer toksisitesi üzerine vitamin C ve E'nin koruyucu rolü
Protective role of vitamins C and E on bendiocarb-induced lung toxicity in rats
  1. Tez No: 610525
  2. Yazar: MERVE CEFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bendiocarb, hücrelerde oksitatif stres ürettiği bilinen bir karbamatlı insektisittir. Bu çalışmada vitamin C (100 mg/kg), vitamin E (100 mg/kg), vitamin C (100 mg/kg) + vitamin E (100 mg/kg), Bendiocarb (0,8 mg/kg), Bendiocarb+vitamin C, Bendiocarb + vitamin E, Bendiocarb+vitamin C ve E, 28 gün boyunca gavaj yoluyla ratlara verildi. Dördüncü haftanın sonunda akciğer dokusunda malondialdehit (MDA) seviyeleri, antioksidan enzim aktiviteleri [superoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), gluatyon peroksidaz (GPx), glutatyon S transferaz (GST)] ve histopatolojik değişiklikler araştırıldı. Kontrol grubu ile Bendiocarb muameleli grup karşılaştırıldığında, antioksidan enzim aktivitelerinde istatiksel olarak bir azalma meydana gelirken, MDA seviyelerinde bir artış meydana gelmiştir. Bendiocarb+vitamin C, Bendiocarb+vitamin E ve Bendiocarb+vitamin C+E uygulanan gruplar, Bendiocarb verilen grupla karşılaştırıldığında ise antioksidan enzim seviyelerinde artış, MDA seviyesinde ise istatiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Işık mikroskobundaki incelemeler, Bendiocarbın, sıçanların akciğer dokularında çeşitli histopatolojik değişikliklere neden olduğunu ortaya koydu. Vitamin ve Bendiocarbın birlikte uygulandığı gruplarda patolojik bulgularda azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
Bendiocarb is a carbamate insecticide known to produce oxidative stress in cells. It contains vitamin C (100 mg / kg), vitamin E (100 mg / kg), vitamin C (100 mg / kg) + vitamin E (100 mg / kg), Bendiocarb (0.8 mg / kg), Bendiocarb + C vitamin B, Bendiocarb + vitamin E, Bendiocarb + vitamin C and E were given to rats by gavage for 28 days. At the end of the fourth week, malondialdehyde (MDA) in lung tissue attracted the profile of the antioxidant enzyme activities [superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), gluate peroxidase (GPx), glutathione S transferase (GST)] and histopathoxin. The control group and Bendiocarb treated group rooms, antioxidant enzyme activities as a requirement of our presence there, MDA levels in urban areas. Bendiocarb + vitamin C, Bendiocarb + vitamin E and Bendiocarb + vitamin C + E group and group with Bendiocarb group showed a statistically significant increase. Studies in the light microscope have already caused various histopathological manifestations in the lung tissues of Bendiocarb treated rats. A few pathological findings were observed in the groups where vitamin and Bendiocarb were administered together.