Primer glial tümörlerde düşük ve yüksek dereceli ayrımında konvansiyonel MR ve ileri MR tetkiklerinin karakteristiklerinin değerlendirilerek; histopatolojik derece ile korelasyonunun araştırılması
The use of conventional and advanced MRI techniques in evaluation of low- and high grade primary glial tumor in correlation to their histopathological characteristics
- Tez No: 610530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Beyin gliomlarının histopatolojik tanı öncesi konvansiyonel MR ve ileri MR tetkiklerini yaparak, bu görüntüleme metodlarını birbirini tamamlayan araçlar olarak kullanarak, radyolojik derecelendirmeyi patolojik derecelendirme ile karşılaştırarak daha doğru olarak belirlemek; ayrıca tüm görüntüleme verilerinin yüksek- düşük dereceli glial tümör ayrımındaki rollerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Picture Archiving and Comminication System (PACS) hastane veri tabanından 644 hasta retrospektif olarak taranarak intrakraniyal kitlesi saptanan ve postoperatif patoloji ve sterotaksik biyopsi sonuçları elde olunan ve preoperatif konvansiyonel MR(kontrastsız T1 / T2 / flair / kontrastlı T1) ve ileri MR tetkikleri (DAG ve ADC haritaları, MR spektroskopi inceleme ve perfüzyon MR) bulunan 15-94 yaş aralığındaki 83 olgu alındı. Elde olunan hastalarda konvansiyonel MRG bulguları, kontrastlanma özellikleri, DAG bulguları ve ADC değerleri, spektroskopi ve perfüzyon MR bulguları değerlendirilerek analiz edildi. Elde edilen bulgular patoloji sonuçları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Tek başına konvansiyonel MR'ın radyolojik derecelendirmesi düşük dereceli gliomlarda %54,8 iken; yüksek dereceli gliomlarda %86,3 olarak bulundu. Konvansiyonel MR'a ek olarak ileri MR tetkiklerinin eklenmesiyle daha tutarlı yüksek-düşük dereceli gliom ayrımının belirlenmesi sağlandı; sırasıyla %98, %83,9. ROC analizi yöntemiyle ADC kestrim değeri 0,905 mm2/sn (p=0,001), rCBV kestrim değeri 1,77 (p=0,001), Cho/NAA kestrim değeri 2,20 (p=0,001), Cho/Cr kestrim değeri 2,01 (p=0,001) olarak bulundu. Histopatolojik dereceler 4 grup olarak ele alındığında elde edilen ADC, Cho/NAA, Cho/Cr ölçümleri derece III ile IV korelasyonu dışında istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate the histopatololical pre-diagnosis of cranial gliomas with conventional and advanced MRI techniques and to use these as integrated visual tools to each other and to evaluate their changes in specific high and low grade gliomas pathologically. Materials And Methods: A total of 644 patients with intracranial mass lesions were scanned retrospectively with our hospital's Picture Archiving And Communication System (PACS). These patients were filtered to a total of 83 patients to the ones whose pathological results were achived eighter with open or stereotactic surgery, who had preoperative conventional MRI images (non-contrast T1/T2/flair/contrast-enhanced T1) and advanced MRI images (DAG and ADC mapping, MRI spectroscopy and perfusion MRI) between age 15 to 94. These patients were analyzed to their conventional MRI findings, contrast character, DAG findings, ADC score and their spectroscopy and perfusion characters and were corelated to the pathological results. Results: Conventional MRI alone is helpful in radiological pre-evaluation in low-grade glioma in 54.8% and 86.3% in high-grade glioma. Using additional advanced MRI techniques were beneficial in comparing low-grade glioma in 98% and 83.9% in high-grade glioma. On ROC analysis ADC cut-off value 0,905 mm2/sec. (p=0,001), rCBV cut-off value 1,77 (p=0,001), Cho/NAA cut-off value 2,20 (p=0,001), Cho/Cr cut-off value 2,01 (p=0,001) were achived. Significant results were obtained when ADC, Cho/NAA, Cho/Cr were analyzed into 4 histopathologically grade groups besided grade III and IV (p=0.001). NAA/Cr values were not meaningful in pathological grading (p>0.05). rCBV measurements were expressive between grade I and IV and between II and IV. Conclusion: Using additional advanced MRI together with conventional MRI is helpful to evaluate the histopathological grading characteristics in cranial glioma.