Amasya ilinde yapılan koruma uygulamalarının koruma kurul kararları üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of the conversation practices applied in Amasya province on the basis of the desicions of the conversation
- Tez No: 610538
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE NAKIŞ KARAMAĞARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tarihin en eski çağlarından itibaren yaşayan toplumların, bulundukları devirlere ait mimari izlerin gelecek nesillere aktarılması bir zorunluluktur. Hızla değişen yaşam şartları, hızlı kentleşme, nüfus artışı, doğal kaynakların giderek artan bir tahribi, endüstrileşme, bilinçli ve bilinçsiz şekilde gerçekleştirilen tahribat ile kültür varlıklarımızın yağmalanması, geçmişten günümüze kalan kültürel değerlerin korunmasını zorunlu kılmaktadır.Bu tez Amasya ili Hatuniye Mahallesinde bulunan ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş olan Yalıboyu evlerinin sürdürülebilirliğini değerlendirmek amacıyla hazırlanan bir çalışmadır. Bu bağlamda Amasya kenti için alınan koruma kararlarının Yalıboyu evleri üzerindeki uygulama hedefleri incelenerek değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmeler doğrultusunda hazırlanan tez; giriş ve sonuç bölümleriyle beraber 7 bölümden oluşmaktadır.İkinci bölümde Amasya kentinin genel analizine, üçüncü bölümde Amasya kentinin geçmişten günümüze kent tarihi ve mekansal analizine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde çalışma alanı olan Yalıboyu Evleri'nin mekansal analizine yer verilmiş, beşinci bölümde ise Amasya kenti ve takribinde çalışma alanı olan Yalıboyu Evleri'nde görülen koruma faaliyetleri geçmişi ve koruma amaçlı imar planına değinilmiştir. Altıncı bölümde; KTVKBK' larının bölge ile ilgili kararları incelenmiş, kararlar sonucunda yapılan uygulamalar değerlendirilmiştir. Son bölüm olan yedinci bölümde sonuca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transferring the architectural marks of the respective era of communities that have lived since the most ancient times in history to the next generation is a necessity. Marauding of our cultural assets of the past through rapidly changing life conditions, urbanization, population growth, gradual depletion of natural resources, industrialization, deliberate and unconscious destruction renders protection of cultural assets necessary.This thesis aims at evaluating the sustainability of the Yaliboyu Houses, which are located at the Hatuniye Sub-province of Amasya Province and which are registered by the Cultural and Natural Heritage Conservation Board (CNHCB). In this context, the implementation targets of the conservation decisions for Amasya City regarding the Yaliboyu Houses were examined and evaluated. The thesis, which was prepared in line with these evaluations, consists of a total of 7 sections including the introduction and conclusion sections. Second section provides a general analysis of Amasya City while the third section deals with the city's historical and spatial analysis of Amasya from the past to the present. The spatial analysis of Yaliboyu Houses is presented in the fourth section, and history of the conservation activities observed in Amasya city and subsequently in Yaliboyu Houses are discussed in the fifth section along with the conservation development plan. The decisions of the CNHCB regarding the region are examined and the applications carried out as a result of these decisions are evaluated in the sixth section. Conclusions are presented in the seventh and final section.