Seramik takılarda yaratıcı imgelem
Creative imagination in ceramic jewelery
- Tez No: 610539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sanat, disiplinler arası etkileşime dayalı bir kavramdır. Disiplinlerden önce bireysel baktığımızda bir sanat eserinin oluşması için sanatçının kendisini, onun sanat eserinde görmemiz gerekmektedir. İnsan zihni sınırsız imgelem gücüne sahiptir. Bu da onu ilk çağlardan beri yönlendirerek günümüze kadar ulaşan yapıtları tamamlamasını sağlamıştır. İnsanların yaşam kültürlerinde önemli bir yere sahip olan takı, sanat alanı içerisinde de büyük bir öneme sahiptir. Kemik ve taşlarla başlayan takı serüveni günümüze kadar gelişerek devam etmiş bugün malzeme ve kullanım açısından aklın sınırlarını zorlayacak hale gelmiştir. Teknolojik gelişmeler hayatın her alanını yakından etkilemiş, insanlara ve onların yaşam biçimlerine yön vermiştir. Bu değişim sırasında yeni yaklaşımlar ortaya çıkmış ve sanata bakış açısında köklü değişimler olmuştur. Tüm bu değişim ve yaklaşımlar sanatın her alanında olduğu gibi takı sanatında da etkilerini göstermiş, altın, gümüş gibi değerli madenlerden oluşan takıların yerini günümüzde farklı malzemeler almıştır. Artık takı yapımında kullanılan malzemeler de çeşitlilik gösterdiği için takı kullanımı da amacı dışına çıkmış, sanat eseri olma yoluna doğru gitmiştir. Bu durumdan yola çıkarak takı sanatında alternatif malzeme olarak seramiğin kullanımı ve seramik takılarda yaratıcı imgelem bu tezin konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Art is a concept based on interdisciplinary interaction. But when we evaluate art personally before the disciplines, we need to see the artist himself in his work of art in order to create a work of art. The human mind has unlimited imagination power. By directing him since the early ages, this power led him to complete the works that have survived to the present day.Jewelry, which has an important place in the culture of people's life, is also of great importance in the art field. The adventure of jewelry, which started with bones and stones, has evolved until present day, and has reached to the limit of reason in terms of materials and usage. Developing and renewing technology has influenced every area of life closely and has given direction to people and lifestyles. In this process of change, radical changes occurred in the point of view of art and new approaches emerged. All these changes and approaches have shown their effects in the art of jewelry as well as in all other fields of art, and nowadays, precious metals such as gold and silver have been replaced by different materials. Since the materials used in jewelry also vary, jewelry usage has gone beyond its purpose and has gone towards becoming a work of art.From this point of view, subject of this thesis are the use of ceramics as an alternative material in the art of jewelry and creative imagination in ceramic jewelry.