Miyazaki sinemasında kültürel imgelerin temsili ve mekansal kurgusu
Representation and spatial organisation of cultural images in Miyazaki cinema
- Tez No: 610555
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Zamanla değişen kültürel ve sosyal süreçlerin etkisi altında olan mimarlıkta bu değişken süreçlerin aktarımı mekân ile olmaktadır. Mekân yalnızca tanımlı ve fiziksel boyuta sahip bir kavram değil, toplumsal ve kültürel özgünlükleri, dönüşümleri, etkileşimleri barındıran çok boyutlu bir kavramdır. Dolayısıyla mekânın disiplinler arası zeminde yer alması farklı bir alan olan animeler üzerinden mekânsal çıkarımlar yapabilme imkânı tanır. Bu çalışmada ise mekânın imgeler üzerinden temsil edilen kültürel boyutu, animelerdeki mekân üretimi ve kültürel değerlerin temsil edilme biçimi üzerinden ele alınmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesini oluşturan temsil üst başlığında kültür, imge ve mekân kavramları üzerinden yapılan değerlendirme mimari eserler üzerinden değil, animatör Hayao Miyazaki'nin animeleri ile çözümlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın kavramsal çerçevesine göre seçilen animeler olan“Komşum Totoro, Ruhların Kaçışı ve Rüzgar Yükseliyor”Miyazaki'nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği, üç ayrı anlatı üzerine kurulu filmlerdir. Bu eserler Miyazaki'nin yetiştiği kültür temelli imgeleri, tasarladığı mekânlara yansıtması nedeniyle çalışmada tercih edilmiştir. İncelenen animeler yalnızca kültürel atıflar yapmakla kalmayıp, kültürün ve mekânın eleştirel bir temsilini sunmaktadır. Ayrıca animeler yalnızca temsil nesnesi değil, mimarlığa dair öğeleri gerçek ya da kurgusal bir durum ile ilişkilendiren imgeleri kullanarak, mekânı zihinsel boyuta taşıyan bir olgudur. Bu bağlamda seçilen animeler mimarlığa dair öğeleri, anlatıyı oluşturan bir bileşen olarak kullanmakta ve imgeler ile bu mekânsal öğeleri zihinsel boyuta taşımaktadır. Çok boyutlu mekânsal kurgu ve temsil ettiği kültürel değerler ile görsel bir sanat formu olan animelerin sunduğu kültürel referansları deşifre etmeyi ve toplumsal hafızanın taşıyıcısı olan eleştirel mekânın gücünü ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma ile elde edilen bilgiler mimarlık disiplinine aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the influence of changing cultural and social processes in architecture, the transfer of these variable processes takes place through space. Space is not only a defined and physical notion but also a multidimensional notion that includes social and cultural specificities, transformations and interactions. Therefore, the location of the space on the interdisciplinary ground allows the opportunity to make spatial inferences through the animations, which is a different field. In this study, the cultural dimension of the space represented through images is discussed through the way that space production and cultural values in animations are represented. The evaluation made on the concepts that constitute the theoretical framework of the study will be analyzed with the animator of Hayao Miyazaki, not the architectural works.“My Neighbor Totoro, Spirited Away and Wind Rises”, which are selected according to the conceptual framework of the study, are the films based on three different narratives written and directed by Miyazaki. These works were preferred in the study because Miyazaki's reflecting the culture-based images he grew up on to the spaces he designed. The animations examined not only make cultural references but also provide a critical representation of culture and space. Also, animations are not only objects of representation. It is a phenomenon that brings space to the mental dimension by using images that associate elements of architecture with a real or fictional situation. In this context, selected animations are used as a component of the narrative elements of architecture, and these spatial elements are carried to the mental dimension with images. The information obtained in this study, which aims to reveal the power of critical space which is the bearer of social memory and decipher the cultural references presented by the animations which are a visual art form, with the multidimensional spatial fiction and the cultural values it represents, is tried to be transferred to the discipline of architecture.