TTK M.22 kapsamında tacirler bakımından ücret ve ceza koşulunun tenkisi yasağı
The merchant's inability to ask for a decrease in the price and the penalty clause under the Turkish commercial code ART.22
  1. Tez No: 610569
  2. Yazar: EFE MURAT BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın konusu, tacirin ceza koşulunun ve ücretin indirilmesini talep etme yasağıdır. Söz konusu yasak, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 22. maddesinde düzenlenmiş, tacir sıfatını haiz kişinin ticari işletmesiyle ilgili bir borca ilişkin ceza koşulunun ve ücretin indirilmesini talep edemeyeceği emredilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, tacirin ceza koşulunun ve ücretin indirilmesini talep etme yasağının kökeni ve tarihçesi, dogmatik kaynakları, TTK m.22 kapsamındaki şartları, TTK m.22'de indirim yasağının kapsamına dair sınırlı sayıda (numerus clausus) sayılan durumlar, hükmün kapsamı dışında kalan ahlaka aykırılık nedeniyle kesin hükümsüzlük ve müzayaka halinde gabin halleri ve bu durumlara bağlanan sonuçlar incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde hükmünün olması gereken hukuk (de lege feranda) kapsamında kanundaki yeri, diğer hükümlerle uyumu ve bugün itibariyle gerekli olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is the merchant's inability to ask for a decrease in the price and the penalty clause. The prohibition of requesting the reduction by merchant was regulated in Article 22 of the Turkish Commercial Code and it was ordered that the person holding the title of merchant would not be able to demand the reduction of the penalty clause and fee for a debt related to the commercial enterprise, which is a provision arising from the obligation to act as a prudent merchant regulated in Article 18/II of the TCC. In this article, the conditions of prohibition of requesting the reduction of the price and penalty clause under Article 12 of the TCC, the cases considered as numerus clausus regarding the scope of the prohibition of reduction in the Article 22 of TCC and the case in which the merchant who cannot request the reduction claims the immorality of the agreed price and penalty clause and its consequences, within the context of de lege lata and de lege feranda of the law, are main focus areas of this dissertation.