Ankara'daki aile hekimliği asistanlarının aile hekimliği uygulamasında önerilen erişkin periyodik sağlık muayeneleri ve tarama testleri hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of the family medicine residents in Ankara For the application of family medicine on adult periodic health examinations and screening tests
  1. Tez No: 610587
  2. Yazar: HALİME ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Dünyada ölüm sebeplerinin çoğunluğunu kronik hastalıklar oluşturmaktadır. Kronik hastalıklar mortalite artışına sebep olmakla beraber bireylerin yaşam kalitesini bozmakta ve topluma ciddi bir mali yük oluşturmaktadır. Böylece koruyucu bakım kavramı sağlık politikalarında ön plana çıkmıştır. Koruyucu sağlık hizmetlerinin büyük bir kısmı ise birinci basamakta aile hekimleri tarafından periyodik sağlık muayeneleri ve tarama testleri ile yürütülmektedir. Bu çalışmada ileride birinci basamak sağlık hizmetlerini yürütecek olan Ankara'daki aile hekimliği asistanlarının“Aile hekimliği uygulamasında önerilen erişkin periyodik sağlık muayeneleri ve tarama testleri”adlı rehber hakkındaki bilgilerini değerlendirmeyi ve bu vesileyle farkındalıklarını artırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmacılar tarafından ilgili rehber eşliğinde çalışmaya özgün toplam 36 sorudan oluşan bir anket hazırlanmış ve 09.11.2017 ile 27.12.2017 tarihleri arasında Ankara'daki aile hekimliği uzmanlık eğitimi alan tüm hekimlere uygulanması planlanmıştır. Çalışmada bilgi düzeyi içeren 18 soru Tukey testi ile toplanabilir saptandı ve her bir soruya 5,5 puan verilerek toplam puan hesaplandı. En yüksek toplam puan 100 oluyordu.
Özet (Çeviri)
Aims and Objective: Chronic diseases is the one of the most reasons of death in a worldwide. In order to increase the mortality rate; chronic diseases also deteiorate the quality of life of individuals and form a serious financial burden. Therefore; preventive care concept has taken place on top of the health policies. Most of preventive health services, such as periodic physical examinations and screening tests are performed by family physicians in the primary healty care. In this study we aimed to evaluate and increase the awareness of guide named“Recommended Periodic Adult Health Examinations and Screening Test”of family physician residents in Ankara whom will perform these examinations in a near future. Materials and Methods: Our study is constructed as a cross-sectional descriptive study. An questionnaire consists of 36 questions which are related in this study was prepared by the researchers, complied with related guideline. It was planned to applied to all family medicine residents in Ankara; between 09.11.2019 to 27.12.2017. In the study, it was determined that 18 questions including knowledge level can be collected by Tukey test and total score was calculated by giving 5,5 points to each question. Highest total score was 100.