Liderlik tiplerinin örgütlerin kriz algılama ve krizle başa çıkma stratejileri üzerine etkisi: Mersin Tarsus OSB faaliyette bulunan KOBİ işletmeleri üzerine bir uygulama
The effect of leading types on organization's crisis perception and crisis strategies: An application on Mersi̇n Tarsus OSB's activities
  1. Tez No: 610590
  2. Yazar: HAYRİYE ŞENKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren KOBİ statüsündeki işlemelerin kriz algılama ve krizle başa çıkma stratejileri üzerinde liderlik tiplerinin etkisini incelemektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kriz ve krizle başa çıkma stratejilerine dair bilgiler, ikinci bölümde liderlik ve liderlik tiplerine dair bilgiler, üçüncü bölümde ise araştırma değişkenleri arasındaki ilişkinin incelendiği bölüm yer almaktadır. Araştırma sonucunda liderlik tipleri ile krizle başa çıkma stratejileri arasında ilişki olduğu, dönüşümcü, serbest bırakıcı ve sürdürümcü liderlik tiplerinin krizle başa çıkmada etkili olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of leadership types on crisis perception and coping strategies of SMEs operating in Mersin Tarsus Organized Industrial Zone. The study consists of four parts. In the first part, information on crisis and coping strategies, in the second part information on leadership and leadership types, in the third part, the relationship between research variables is examined. As a result of the research, it was found that there is a relationship between leadership types and strategies to cope with the crisis, and transformational, liberating and sustainability leadership types are effective in coping with the crisis.