Gönüllü kan bağışçılarında bir ünite kan bağışı sonrası perfüzyon indeksi ve pletismografik değişkenlik indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of perfusion index and plethysmographic variability index after one unit of blood donation in volunteer blood donors
- Tez No: 610589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EMEKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Günümüzde travma, özellikle genç yaş grubunda morbidite ve mortalitenin önemli nedenleri arasındadır. Travmaya bağlı ölümlerin önemli bir kısmı hemorajik şok ile ilişkilidir ve %30-40 kadarı kontrolsüz kanamalardan kaynaklanmaktadır (1). Bu nedenle, travma hastalarında hemorajik şok yönetiminde doğru ve hızlı tanı koyduracak belirteçlere ihtiyaç vardır.Biz de bu çalışmada, sağlıklı kan bağışçılarında bir ünite kan bağışı sonrasında perfüzyon indeksi (Pİ) ve pletismografik değişkenlik indeksindeki (PDİ) değişiklikleri belirlemeyi, böylece birçok parametrenin normal olduğu 750 ml'den az miktardaki kanamaları (evre 1 şoktaki travma hastaları) saptamada perfüzyon indekslerinin kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve metot:Bu çalışma prospektif, kesitsel bir çalışmadır. 15.07.2019 -31.08.2019 tarihleri arasında Türk Kızılay'ı Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi'ne kan bağışında bulunmak için başvuran 18 yaş ve üzeri 180 adetsağlıklı gönüllü çalışmaya ardışık olarak dâhil edildi.Gönüllülere çalışma ile ilgili bilgi verildikten sonra çalışmaya katılmaya kabul eden gönüllülerin yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksleri kayıt edildi. Gönüllülerin kan bağışı öncesi; hemoglobin, sistolik kan basıncı (SKB) , diyastolik kan basıncı (DKB) , ortalama arter basıncı (OAB) , nabız sayısı, şok indeksi, nabız basıncı, Pİ ve PDİ değerleri ölçüldü. Pİ ve PDİ, hastaların vital bulgularının alınması esnasında, eş zamanlı olarak Masimo Radical 7 Monitorünün (Masimo Corporation, Irvine, Amerika) pulse oksimetre sensoru ile ölçüldü. 480 ml kan bağışı sonrasında tekrar SKB, DKB, OAB, nabız sayısı, şok indeksi, nabız basıncı, Pİ ve PDİ değerleri ölçüldü ve veri toplama formuna kaydedildi. Bağışçıların hemoglobin değerleri Hemo Control (EKF Diagnostics GmbH, Ebendorfer Chaussee 3, 39179 Barleben, Germany) cihaz ile parmaktan ölçüm yapılarak bakıldı. Çalışma boyunca elde edilen ve çalışma formuna kayıt edilen tüm verilerin analizi IBM SPSS 20.0 (Chicago, IL, USA) istatistik programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction:Trauma is an important cause of morbidity and mortality, especially in the young age group. A significant proportion of trauma-related deaths are associated with hemorrhagic shock and up to 30-40% are caused by uncontrolled bleeding (1). Therefore, there is a need for markers to accurately and quickly diagnose the management of hemorrhagic shock in trauma patients. We aimed to evaluate the usefulness of perfusion indices in detecting trauma patients (stage 1 shock). Materials and methods: This is a prospective, cross-sectional study. 180 healthy volunteers aged 18 years and over who applied to the Turkish Red Crescent Central Blood Region Blood donation between 15.07.2019 and 31.08.2019 were included in the study consecutively. After giving information about the study, age, gender and body mass indexes of the volunteers who accepted to participate in the study were recorded. Before the blood donation of the volunteers; Hemoglobin, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean arterial pressure (MAP), pulse rate, shock index, pulse pressure, PI and PVI values were measured. PI and PVI were measured simultaneously with the pulse oximetry sensor of the Masimo Radical 7 Monitor (Masimo Corporation, Irvine, USA) during the vital signs of the patients. After 480 ml blood donation, SBP, DBP, MAP, pulse rate, shock index, pulse pressure, PI and PVI values were measured and recorded on the data collection form. Hemoglobin values of donors were measured by finger measurement using Hemo Control (EKF Diagnostics GmbH, Ebendorfer Chaussee 3, 39179 Barleben, Germany). All data obtained during the study and recorded in the study form were analyzed using IBM SPSS 20.0 (Chicago, IL, USA) statistical program.