Spor giysiler için konforlu çift yüzlü örme yapıların geliştirilmesi
Developing comfortable plated knitted fabrics for sportswear
  1. Tez No: 610614
  2. Yazar: OZAN ONUKTAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MARMARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, özellikle yoğun aktivite içeren faaliyetlerde veya spor yaparken kullanılan giysilerde, nem transferinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla yüksek ısıl konfor özelliklerine sahip, tek katlı-çift yüzlü (vanize) örme kumaş yapıları geliştirilmiştir. Bunun için, 14 farklı malzeme ve sabit örme parametreleri ile 36 adet tek katlı-çift yüzlü (vanize) örme kumaş yapıları üretilmiştir. Kumaşlarda hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, nem transfer özellikleri, ısıl direnç, gramaj ve kalınlık ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen değerler, istatistiksel olarak değerlendirilip, karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak, üretilen kumaşların, çift katlı-çift yüzlü kumaşlara göre daha ince olması nedeniyle daha yüksek hava ve bağıl su buharı geçirgenlik değerlerine, iyi seviyede ısıl direnç yeteneğine ve yüksek nem transfer yeteneğine sahip olduğu gözlenmiştir. Her iki yüzü farklı iplikler kullanıldığında kumaşların nem yönetim değerlerinin iyileştiği ve tek yönlü sıvı transfer değerlerinin arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, single layer-double faced (plated) knitted fabric structures with high thermal comfort properties have been developed in order to carry out moisture transfer rapidly, especially in garments used in intensive activities and / or sports. For this purpose, 36 single layer-double faced (plated) knitted fabric structures were produced using 14 different materials with same machine parameters. Air permeability, water vapor permeability, moisture transfer properties, thermal resistance, weight and thickness values of fabrics were measured according to the related standards. Then obtained results were evaluated statistically and comparatively. As a result, it has been observed that all of the fabrics produced are thinner than double layer-double faced fabrics and therefore have higher air and relative water vapor permeability, good thermal resistance level values and additionally they have high moisture transfer capability. When different yarns were used on both sides, it was found that moisture management values of the fabrics improved and unidirectional liquid transfer values significantly increased.