Faz değiştiren malzemelerin kullanımı ile spor giysilerde ısıl düzenleme özelliğinin geliştirilmesi
Improving the thermal regulation feature of sportswear by using phase change materials
- Tez No: 762019
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KAPLANGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde giysilerden beklentiler yapı ve model özelliklerinden çok giysilerin fonksiyonel özellikleri ve giysi konforu üzerine yoğunlaşmıştır. Giysiler vücut ile çevre arasında termal dengenin kurulmasında önemli bir etkiye sahiptir. Bir kişinin konforlu hissedebilmesi için çevre sıcaklığı, nem, rüzgar hızı, ışık gibi çevresel faktörlerle ilgili bir uyarının beyne iletilmemiş olması gerekir. Giysinin çevre ile termal dengeyi sağlamasında, şartlara göre teri iletmesinde ya da emmesinde ve nefes alabilirliğinde lif özellikleri, iplik ve kumaşın yapısal parametreleri, kimyasal işlemler ve giysi tasarım özellikleri oldukça önemli olmaktadır. Giysi konforu için kullanılacak liflerin etkin ısı transferine izin vererek termal dengeyi sağlaması, nemi hızlı emip hızlı uzaklaştırması, hava geçirgenliği ile nefes alabilir olması, iyi tutum özeliklerine sahip olması, kullanımının ve bakımının kolay olması gibi birçok özelliği bir arada içermesi gerekmektedir. Günümüzde, tekstilde faz değişim malzemeleri esas olarak iyileştirilmiş termal konforu elde etmek amacı ile sıcaklığı düzenleyen ürünler üretmek için aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda koruyucu giysiler tasarlanmaktır. Bu tezde kadın giyiminde en fazla tercih edilen giysi türlerinden olan tayt giysisinin serin ve/veya soğuk ortam koşullarında termal konforunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için günlük aktivite koşullarında giyilen tayt giysilerinde kullanılan kumaş yapıları göz önüne alınarak, bu kumaş yapılarına faz değiştiren malzemelerin uygulanması ile bireyin ortam koşullarındaki sıcaklık değişimlerine bağlı olarak daha konforlu hissetmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Expectations from clothing sector have focused on the functional properties such as comfort of the clothes rather than the structure and model properties. In order for a person to feel comfortable, a warning about one environmental factors such as ambient temperature, humidity, wind speed, light must not be transmitted to the brain since clothes has an important effect on establishing a thermal balance between the body and the environment. İmportant in providing the thermal balance with the environment, fiber properties, structural parameters of yarn and fabric, chemical processes and clothing design features are very, transmitting or absorbing sweat according to the conditions, and breathability. The fibers to be used for clothing comfort should contain many features such as providing thermal balance by allowing effective heat transfer, absorbing and removing moisture quickly, being breathable with air permeability, having good handling properties, and being easy to use and maintain. Nowadays, phase change materials in textiles are mainly designed for protective clothing in extreme hot or cold environments to produce temperature regulating products with the aim of achieving improved thermal comfort. In this project, it is aimed to improve the thermal comfort of leggings, which is one of the most preferred clothing types in women's clothing, in cool and/or cold ambient conditions. As mentioned previously, considering the fabric structures used in leggings worn under daily activity conditions, it is aimed to make the individual feel more comfortable depending on the temperature changes in the ambient conditions by applying phase change materials to these fabric structures.