Tükrük bezi kanserinde glutatyon S-transferaz izozimlerinin ekspresyonlarının incelenmesi
Insvestigation of glutathione S-transferase isoenzymes expressions in salivery gland cancer
  1. Tez No: 610626
  2. Yazar: NURAN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
52 Tükürük Bezi kanserli ve normal tükrük bezi dokusunda Glutatyon S-Transferaz izozimlerinden GSTP ve GSTK'nın protein ekspresyonları immünohisto kimyasal metotla karşılaştırılmıştır. GST ekspresyonu arasındaki ilişki Mann Whitney-U Testi ile ve klinik parametrelerle ilişkisine spearman correlation rank testi ile bakılmıştır.Hastaların tümörlü dokularıyla normal dokuları arasında GSTP1 ve GSTK1 izozimlerinin ekspresyonlarının farklılıklarına bakıldığında; tümörlü ve normal dokular arasında GSTP1 protein ekspresyon farklılıkları bulunamadı.(p=0,1902>0,05) Ancak hastaların normal dokularında GSTK1 ekpresyonu tümörlü dokulara oranla daha yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Protein expressions of GSTP and GSTK from Glutathione S-Transferase isozymes in salivary gland cancer and normal salivary gland tissue were compared by immunohisto chemical method. The relationship between GST expression was examined with Mann Whitney-U Test and its relationship with clinical parameters with spearman correlation rank test. GSTP1 protein expression differences were not found between tumor and normal tissues. (p = 0,1902> 0,05) However, GSTK1 expression was found to be higher in normal tissues of patients than in tumor tissues.