Seramik sağlık gereçleri üretiminde pişirme sürelerinin kısaltılmasına bağlı enerji tasarrufu sağlayan kompozisyonların geliştirilmesi
Development of energy saving compositions due to reducing sintering times in ceramic sanitaryware production
- Tez No: 610627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KUNDURACI, PROF. DR. HÜSEYİN ÖZKAN TOPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Seramik sağlık gereçleri (SSG); metalik olmayan hammaddelerin belirli oranlarda karıştırılarak akışkan bir çamur haline getirilmesi, sonrasında bu karışımın alçı veya sentetik reçine kalıplarda şekillendirilerek 1250°C'lerde pişirilmesi ile elde edilen ve su emme değeri % 0,5'in altında olan ürünlerdir. Kil, kaolen, kuvars, feldispat gibi inorganik hammaddeler seramiğin temel yapısını oluşturur. Beyaz veya renkli lavabo, ayak, klozet, rezervuar, bide, hela taşı, pisuar ve duş teknesi ürün yelpazesinin başlıca ürünleridir. Bu çalışmada, seramik sağlık gereçlerinde yaygın olarak kullanılan Na-feldispatın tane boyutu farklı boyutlara küçültülerek sinterleme davranışı incelenmiştir. 63 mikron altına küçültülerek 1245°C'de sinterlenen numunelerin ortalama 10-15°C lik bir sıcaklık düşüşü olabileceği belirlenmiştir. Aynı çalışmada mix feldispat denemesi yapmak amacıyla da sodyum feldispat yerine harici olarak potasyum feldispat ilavesi yapılarak reçete kompozisyonu geliştirilmiştir. Sodyum feldispatın yerine % 20 civarlarında potasyum feldispat ilavesi ile birlikte yine sıcaklıklarda benzer düşüş olmasına karşılık deformasyon değerlerinin düşürülebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramic sanitary wares (CSW); are the products produced by mixing inorganic and non-metallic raw materials at a certain ratio into a fluid mud, after this mud is shaped in gypsum or synthetic resin molds, fired at approximately 1250°C and their water absorption value is less than % 0,5. Inorganic raw materials such as clay, kaolin, quartz and feldspar form the basic structure. White or colored washbasin, foot, closet, reservoir, bide, stones, urinal and shower stall are the main products of wide product range. In this study, sintering behaviour of Na-feldpsar, which is widely used in ceramic sanitary ware, is analysed by reducing to different sizes. Samples minimized under 63 micron can be sintered within average 10-15°C decrease at 1245°C. In this same study, in order to make a mix feldspar experiment, K-feldspar was added externally instead of Na-feldspar and prescription composition was developed. It has been found that with the addition of K-feldspar around % 20 instead of Na-feldspar, deformation values can be reduced despite similar decrease in temperatures.