Toz metalurjisi sürecinde ekstrüzyonla takviyesiz Al ve Al/SiCp kompozit üretimi ve üretim parametrelerinin ürün özelliklerine etkilerinin incelenmesi
The study of unreinforced Al and Al/SiCp metal matrix composite production using extrusion techniques during powder metallurgy process and of the effects of production parameters on product properties
- Tez No: 610645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ NAİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Alüminyum esaslı seramik takviyeli kompozitler alüminyumun yüksek şekillendirilebilirlik ve tokluk özelliği ile seramiklerin yüksek termal ve mekanik özelliklerini birleştirirler. Al ve Al/SiC kompozitlerin üretiminde, toz metalürjisi (TM) süreçlerinin kullanılması önemli avantajlar sağlamaktadır. Homojen ve kontrol edilebilir matriks mikro yapısının elde edilmesi, metal matriks içerisine takviye elemanının homojen dağılımının sağlanması veya kontrol edilebilir fonksiyonel dağılımımın elde edilebilir olması bu avantajlardan bazılarıdır. Bunun yanında kompozit bileşenlerinin tür ve hacım oranlarının kontrol edilmesiyle ürün özelliklerinin kontrol edilebilir olması da bu yöntemin önemli bir avantajıdır. Bu çalışmada toz metalurjisi sürecinde ekstrüzyon tekniği kullanılarak takviye edilmemiş Al ve SiC seramik parçacık takviyeli AL/SiC kompozitler üretilmiştir. Takviye edilmemiş Al ürünlerin üretiminde 44µm < Alp
Özet (Çeviri)
Metal matrix composites (MMCs) have been widely used in advanced technology and general engineering applications because of their superior physical and mechanical properties. Aluminum (Al) based composites reinforced with ceramic particulates combine the great shapeability and toughness of Al, and high thermal and mechanical properties of ceramics. The use of powder metallurgy process (PM) in MMC production affords important advantages. Obtainment of homogenous and controllable matrix micro-structure and the provision of homogenous distribution of reinforced elements in the MMC, or achievability of controllable functional distribution are only some of these advantages. In addition, the controllability of product properties through the manipulation of the type and volume fractions of components is one important advantages of this method. In this study, Al and SiC ceramic particle reinforced Al / SiC composites were produced using the extrusion technique in the powder metallurgy process. Aluminum powders (1080 ) of 44µm