Kaliksarenlerin bazı azol türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some azole derivatives of calixarene, characterization and investigation of their biological properties
  1. Tez No: 610648
  2. Yazar: AYŞEGÜL KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma imidazol gruplu bazı kaliks[4]aren bileşiklerinin sentezini ve bu bileşiklerin ct-DNA üzerindeki etkilerinin incelenmesini içermektedir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları spektroskopik teknikler (FTIR, 1H NMR, kütle) ve element analizi ile aydınlatıldı. p-ter-Bütilkaliks[4] aren (1) bileşiği literatürde belirtilen metoda göre sentezlendi. Daha sonra 1 nolu bileşik metilbromasetat ile K2CO3/aseton ortamında literatüre göre reaksiyona sokularak 2 bileşiği sentezlendi. 2 nolu bileşik NaOH/etanol ortamında hidroliz edilerek kaliksarenin diasit türevine(3), sonra da SOCl2 ile etkileştirilerek kaliksarenin asitklorür türevine(4) dönüştürülmüştür. Kaliksarenin imidazol gruplu amit bileşiğini oluşturmak üzere 4 nolu bileşik 1-(3-aminopropil)imidazol ile THF ortamında tepkimeye sokularak bileşik 5 elde edilmiştir. Elde edilen 5 nolu bileşiğin upper rim üzerinden farklı türevlerini oluşturmak üzere, ilk olarak HMTA/TFA ile dialdehit türevine(6) ve sonrasında farklı primer aminlerle(furfuril amin, sikloheksil amin) Schiff bazı türevlerine(7,8) dönüştürülmüştür. Kaliksarenin hem upper hem de lower rim üzerinden imidazol gruplu türevlerini sentezlemek üzere 2 nolu kaliksarenin diester türevi, HMTA/TFA ile tepkimeye sokulmuştur. Elde edilen 9 nolu bileşiğin 1-(3-aminopropil)imidazol ile reaksiyonundan bileşik 10 elde edilmiştir. Sentezlenen kaliksaren/imidazol bileşiklerinin(5, 7, 8 ve 10) ct-DNA ya karşı etkileri spektrometrik metod ile incelendi.
Özet (Çeviri)
This study involves the synthesis of some calix [4] arene compounds with imidazole groups and their effects on ct-DNA. The structures of the synthesized compounds were elucidated by spectroscopic techniques (FTIR, 1H NMR, mass) and elemental analysis. p-ter-Butylcalix [4] arene (1) was synthesized according to the method described in the literature. Compound 1 was then reacted with methyl bromo acetate in K2CO3 / acetone medium according to the literature to synthesize compound 2. Compound 2 was converted to the diacid derivative of calixarene (3) by hydrolysis in NaOH /ethanol medium and then to the acid chloride derivative (4) of calixarene by interaction with SOCl2. The compound 4 was reacted with 1- (3-aminopropyl) imidazole in THF medium to form the imidazole group amide compound of calixarene to give compound 5. In order to form different derivatives of the obtained compound 5 over the upper rim, it was first converted to dialdehyde derivative (6) with HMTA / TFA (6) and then to Schiff base derivatives (7,8) with different primary amines (furfuryl amine, cyclohexyl amine). The diester derivative of calixarene 2 was reacted with HMTA/TFA to synthesize imidazole group derivatives of calixarene both on upper and lower rim. The reaction of the obtained compound 9 with 1- (3-aminopropyl) imidazole gave compound 10. The effects of synthesized calixarene / imidazole compounds (5, 7,8 and 10) against ct-DNA were examined via spectrometric method.