XVIII.Yüzyılda Batı Anadolu kıyılarında deniz taşımacılığı (Edremit Şer'iyye Sicillerine göre)
Maritime transport on the West Coast of Anatolia in the 18th Century (according to Şer'iyye Records of Edremi̇t)
- Tez No: 610663
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Ulaşım, History, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Osmanlı Devleti coğrafi konumu gereği denizlere kayıtsız kalamamıştır. Deniz taşımacılığı ve ticareti ise zaman içerisinde gemi teknolojisine bağlı olarak gelişim göstermiştir. Bu bağlamda XVIII. yüzyılda kadırga'dan kalyon'a geçiş son derece önemlidir. Bu çalışmanın temel kaynağı Batı Anadolu'ya ait sınırlı sayıdaki Şer'iyye Sicillerinin en önemlilerinden biri olan Edremit Şer'iyye Sicilleridir. Taşımacılıkla ilgili bu belgelerden yararlanılarak Osmanlı'nın XVIII. yüzyıldaki denizcilik faaliyetleri, tersane ve donanmada yapılan değişiklikler başta olmak üzere, denizcilikle ilgili kanun ve düzenlemeler, deniz ticareti ve taşımaya konu olan mallar üzerinde durulmuş, malların değeri tablolar halinde değerlendirilmiş, taşıma işinin nasıl gerçekleştiği, kimler tarafından yapıldığı, taşımaya konu olan malların niteliği, miktarları, temin edildiği yerler ve iskelelere nakli anlatılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Taşımacılık, Deniz Taşımacılığı, Batı Anadolu, Edremit.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire did not remain indifferent to the seas as of geographic location. Marine transportation and trade made a progress by depending on ship technology. In this contect getting from galley to galleon is crucial in ısth century. The basis source of this working is Edremit court registers which are the most ımpartant court registers of west anatolian. Marine activitiy of Ottoman government was told by helping fromthose documents. In 18th century especially innovations of shipyard and navy, law organisation about maritime, marinetrade and traaspartation are some of the ıssues.Goods have been cansidered with tables.and amounts where they go and piertranspartation. KEY WORDS: Transpartation, Merine Transpartation, West Anatolian, Edremit.