Yönlendirilmiş Buluş Yöntemi ile işlenen beden eğitimi dersinin lise öğrencilerinin bilişüstü becerilerine etkisi
The effect of physical education course teached by Orientated Discovery Method on the metacognitive skills of high school students
  1. Tez No: 610673
  2. Yazar: FARUK ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; Yönlendirilmiş Buluş Yöntemi Tekniği ile İşlenen Beden Eğitimi Dersinin Lise Öğrencilerinin Bilüşüstü Becerilere etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubunu; 2019-2020 Eğitim-öğretim yılında Ermenek Hasan Kalan Anadolu Lisesinde 10. sınıfta öğrenim gören öğrencilerden 34'ü kadın 24'ü erkek (yaş) ort). 15,8833 + 0,32373) olmak üzere toplamda 60 öğrenci deney grubunu; Ermenek İMKB Anadolu lisesinde 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 10. sınıfta öğrenim gören 28'i kadın, 32'si erkek (yaş) ort.)15,9667+0,44973) olmak üzere toplamda 60 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için, kişisel bilgi formu; Sperling ve diğerleri, (2002) tarafından geliştirilip, Aydın ve Ubuz, (2010)'un Türkçeye uyarladıkları 'Bilişüstü yeti envanteri' ve“yönlendirilmiş buluş yöntemi tekniği”kullanılmıştır. 8 Haftalık süreçte ön test, son test ve kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Physical Education Course Teached by Orientated Discovery Method on the Metacognitive Skills of High School Students. Research group; In the 2019-2020 academic year in Ermenek Hasan Kalan Anatolian High School a total of 60 students (34 female and 24 male) (age) mean) 15,8833 + 0,32373) in the 10th grade are the experimental group; In the 2019-2020 academic year at Ermenek IMKB Anatolian High School, a total of 60 students (28 female and 32 male) (age) mean) 15,9667 + 0,44973) in the 10th grade are the control group. In order to achieve the aim of the research; a personal information form, the 'Metacognitive ability inventory' developed by Sperling et al. (2002) and adapted into Turkish by Aydın and Ubuz (2010) and the 'Orientated Discovery Method' were used. In the 8-week period, experimental design with control group including pre-test, post-test and retention test was used. For the solution and evaluation of data; the relevance of the data for normal distribution was tested with One Sample Kolmogrov-Simirnov Test and then according to this data, Paired Samples t Test was used for related samples and Independent Sample t Test was used for independent samples.