Yapı bilgi modelleme yazılımları ile kaba yapı elemanları metrajı: Sorunlar ve çözüm önerileri
Course structure quantities with using building information modeling software: Problems and solution proposals
  1. Tez No: 610681
  2. Yazar: DİDEM ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GEBRAİL BEKDAŞ, DOÇ. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gelişen teknolojilerle birlikte alışkanlıklar yerini değişime bırakmaktadır. Bu değişimler ışığında yapı tasarlama ve inşa etme yöntemleri de değişmektedir. Klasik yöntemlerle yapılan hesaplara güven azalırken aranan yeni yöntemin doğruluğu da tartışma konusudur. Yeni yöntemlerin araştırılması konusunda yoğun bir şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Pek çok ülkede kullanımı zorunlu olan Yapı Bilgi Modellemenin Türkiye'de de kullanım oranının gün geçtikçe arttığı bilinmektedir. Yapılan bu çalışmada klasik yöntem ve Yapı Bilgi Modelleme yöntemleri ile yapılan tasarımların metraj alımlarının sonuçları araştırılmıştır. Varılan bulgular doğrultusunda, iki yöntemin de avantaj ve dezavtajları incelenmiş, ortaya çıkan sorunlara çözüm önerileri üretilmeye çalışılmış ve kullanması en doğru olan uygulama saptanmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Together with developing technologies, habits are changing. In the light of these changes, the methods of designing and constructing structures also change. While the confidence in the calculations made with the classical methods decreases, the accuracy of the new methods sought is also a matter of debate. Intensive research is being carried out to investigate new methods. Building Information Modeling is mandatory in many countries. Building Information Modeling the utilization rate in Turkey is known to increase with day by day. In this study, the results of take-off quantity purchases of the designs made with classical method and Building Information Modeling methods were investigated. In line with the findings, the advantages and disadvantages of both methods were examined, suggestions for solutions to problems were tried to be produced and the application that was the most correct to use was tried to be determined.