Toni Morrison'ın seçki romanlarında tema ve niteleme
Themes and characterization: A study of Toni Morrison's selected novels
- Tez No: 610682
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞEKERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Toni Morrison'ın En Mavi Göz, Sevilen ve Sula, adlı seçki romanlarını tema ve karakterize etme gibi iki önemli özellik bakımdan ele almaktadır. Seçki romanlar, metin ve eleştirel analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın önemi, Morrison'un kavramsal karakterlerinin, Afro-Amerikan literatüründe uzun süre bastırılmış sorunlarının üstesinden gelmek için katalizör olarak işlev görmelerine değinmektir. Morrison eserlerinde, insana aşağılık olmayı öğreten ve aşağılığın sessizce sadece bireysel psikolojik makyajı etkilemediğini kabul eden kalıtsal bir geçmişi canlandırmakla kalmaz aynı zamanda benliklerin başkaları ile etkileşimlerinde sinsice işlev gören düşünce sürecini de sorgulamaktadır. Toni Morrison'ın geçmişte yaşadığı çok zor sosyo ekonomik koşullar, eserlerinde bu zorlukları yaşamış kurgusal karakterler kurgulamasına imkân sağlamaktadır ayrıca canlı bir bakış açısı da sunmaktadır. Bu konular, edebiyat türü olan romanın temel unsurları olarak Morrison tarafından eserlerine entegre ederek analiz edilmektedir. Bu nedenle, romancının kimlik, cinsiyet ve ırk hakkında ne önerdiği ve bunları nasıl ele aldığı bu çalışmada etraflıca irdelenmiştir. Çalışma, Morrison'un seçki romanlarındaki ana temaları ele almaktadır. Ayrıca Morrison'un romanları, Afro-Amerikalıların deneyimlerini psikolojik gerçeklik bakımından tema ve karakterler üzerinden vermektedir. Ayrıca çalışma, seçki romanlardaki Afro-Amerikan kadınların ırkçı toplumdaki deneyimlerine ışık tutmaktadır. Bu nedenle üç seçki roman, ırkçılık ve ayrımcılığın Afro-Amerikalıların ruhunu nasıl olumsuz etkilediğine dair bize fikir vermektedir. Bu çalışma ayrıca seçki romanlarda karakterlerin bu ırk ayrımına dolaylı ve dolaysız yollardan nasıl maruz kaldıklarını da incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The present study highlights two most important features i.e. themes and characterizations in the selected novels of Toni Morrison namely The Bluest Eyes, Beloved and Sula. I have explored multifaceted themes in her selected works by employing textual and critical methodologies of analysis. The significance of study is an attempt to clarify Morrison's notional characters work as the catalysts to initiate and actualize long suppressed issues in African American literature. Morrison's stories revolve around identity issues of black people due to white supremacy. Morrison brings alive an inherited past that teaches one to be inferior and accept that inferiority quietly affects not only the individual psychological make-up, but also understanding of selves and their interaction with others and insidiously, the very thought process. Toni Morrison's background of unconditional struggle amidst cut throat hardships also enables her to present the lively perspective over imaginary creation in her works. These topics are analyzed by Morrison through the integration of basic elements of novel as a literary genre. Therefore, all of those elements are examined in the present chapter in order to understand what the novelist may be suggesting about identity, gender and race. The study deals with understanding the primary themes in Morrison's selected novels. It also covers how themes and characters go hand in hand in Morrison's novels to create her version of psychological reality of African- American's experiences. Moreover, the study sheds light on the experiences of African- American female in racist community. Thus, the three novels give an insight about how racism and discrimination have a negative impact on African American's psyche. Also, the study explores the researcher's interpretation of various events in the plots of novels and character's direct and indirect associations with it.