Mikrokirleticilerle yüklenmiş aktif karbonun biyorejenerasyonu
Bioregeneration of activated carbon loaded with micropollutants
  1. Tez No: 610688
  2. Yazar: FATMA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM YILMAZ, PROF. DR. İLDA VERGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, seçilen Diklofenak (DIC) ve Sülfametoksazol (SMX) maddeleri ile abiyotik ve biyotik deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. DIC ve SMX'in toz aktif karbon (TAK) ile yüklenmiş biyorejenerasyon deneylerinde, gerçek hastane atıksuyu ile işletilen çamur yaşı 10 gün olan kontrol membran biyoreaktöründen alınan 500 mg/L'lik aktif çamurla gerçekleştirilmiştir. Aktif karbon adsorpsiyon çalışmalarında DIC ve SMX için sırasıyla uygun miktarı 0,15 g – 0,2 g, uygun temas süresi 24 saat – 4 saat olarak belirlenmiştir. DIC ve SMX için uygun adsorpsiyon izoterm modelleri (sırasıyla Langmuir Tip 2 ve Freundlich) ve kinetiği modelleri (her iki madde içinde yalancı 2. derece) belirlenmiştir. Çamura adsorpsiyon giderim verimi DIC için %16,5, SMX için %12 olarak elde edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda biyorejenerasyon verimleri DIC için %32,9 olarak hesaplanmış, çamura adsorpsiyon inhibitörsüz gerçekleştirildiği için SMX ilaç aktif maddesinde biyorejenerasyon hesaplanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the selected Diclofenac (DIC) and Sulfamethoxazole (SMX) abiotic and biotic experimental studies were performed with matter. In biorejeneration experiments of DIC and SMX loaded with powdered activated carbon (PAC), actual hospital operating with wastewater sludge age of 10 days that taken from the control membrane bioreactor 500 mg / L activated sludge were performed. Adsorpsion studies of activated carbon, for DIC and SMX, the appropriate amount was 0,15 g – 0,2 g and appropriate contact time was 24 hours – 4 hours, respectively. Suitable adsorption isotherm models for DIC and SMX (Langmuir Type 2 and Freundlich respectively) and kinetics models (pseudo-second order in both substances) were determined. Adsorption removal efficiency for sludge was 16,5% for DIC and 12% for SMX. As a result of the researches, bioregeneration yields were calculated as 32,9% for DIC and since adsorption to sludge was carried out without inhibitor, bioregeneration of SMX drug active substance could not be calculated.