Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin drama alanındaki yeterliliklerinin belirlenmesi (Altındağ ilçesi örneği)
Examination of the competency of pre-school teachers working in kindergartens in teaching drama (Sample of Altindağ district)
- Tez No: 610689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Drama Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin drama alanındaki yeterliliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Altındağ İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan bağımsız anaokulları ve ilkokulda bulunan anasınıflarında görev yapan 98 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen“Drama Yeterlilik Anketi”, verilerin analizinde ise SPSS 22,0 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmeni olarak görev yapan öğretmenlerin; çoğunluğu 26- 30 yaş arasında kadınlardan oluşmaktadır. Katılımcıların çoğunluğunun mezun olduğu programdan drama tekniğine yönelik ders aldığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin, drama eğitimiyle ilgili kurslara katılmaya istekli oldukları görülmüştür. Ayrıca, doğaçlama tekniğinin en çok bilgi sahibi olunan ve derslerde en çok kullanılan teknik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the qualifications of pre-school teachers working in kindergartens in teaching drama. The sample group of the study consisted 98 preschool teachers who worked in Altındağ District. The SPSS22.0 program was used in the analysis of the data obtained from the“Drama Proficiency Questionnaire”developed by the researcher. As a result of the research, the majority of pre-school teachers consisted of women between the ages of 26-30. It was determined that the majority of the participants took courses on drama technique from the program they graduated from. It was seen that the teachers was willing to attend the courses related to drama education. In addition, it was concluded that improvisation technique is the most widely used and most used technique in the lessons.