Yer bademinin farmakognozik açdan incelenmesi
  1. Tez No: 743772
  2. Yazar: TOLGAR AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Cyperus esculentus Eski Dünya'ya özgü, yenilebilir, saz ailesine ait çok yıllık, çimen benzeri bir bitkidir. Bu tür, Kuzey Amerika'nın tropik ve subtropiklerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Cyperus esculentus, Afrika'da popüler bir atıştırmalık olarak tüketilmektedir. Toprak bademi veya kaplan fıstığı olarak adlandırılan yenilebilir yumruları için, İspanya'da ve diğer Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketilen süt benzeri tatlı bir içecek olan horchata de chufa yapmak için yetiştirilmektedir. Horchata de chufa zengin protein ve mineral (fosfor ve potasyum) içeriğinden dolayı son derece besleyici bir içecektir. Farmakolojide hipertansiyon, diyabet, varis tedavi ve profilaksisinde kullanılmaktadır. Yağ, nişasta, protein, mineral ve vitamin içeren küçük yumru köklerden dolayı potansiyel bir ekonomik üründür. Geniş kullanım olanakları ve yeni bitki arayışı nedeniyle, kaplan somunu son zamanlarda çiftçiler ve gıda endüstrisi için cazip bir alternatif ürün haline gelmektedir. Türkiye'de iki tescilli çeşidi olmasına rağmen, ülke çapında bilinmemesi ve hasat mekanizasyonunun yetersizliği nedeniyle yeterince yetiştirilememiştir. Cyperus esculentus'un kaliteli bir yağ kaynağı olması, nişasta açısından zengin oluşu ve ayrıca barındırdığı antioksidanlar nedeniyle kanserden koruyucu özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir. Cyperus esculentus sütünün düşük glisemik karbonhidrat içeriği nedeniyle diyabet hastalarında, kilo vermek isteyenlerde, ayrıca çölyak hastaları ve laktoz intoleransı olanlar için de uygun bir içecek olduğu kayıtlıdır. Katalaz, amilaz, lipaz gibi enzimleri içerdiğinden sindirim, şişkinlik ve ishal sorunları olanlara da önerildiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cyperus esculentus is a grass-like, specific to the old world, belonging to Cyperaceae familyand a eatable plant. This species is commonly found in the tropical and sub-tropical area of North America. Cyperus esculentus is grown in Africa for its eatable tubers known as Tiger Nut or soil almond consumed as a popular research area, and in Spain and in other countries to make horchata de chufa, which is a milk-like sweet drink. Tiger nut drink is really rich nutritional ( phosphorus and potasium ) and is a protein and mineral resource. It is used in pharmacology to treat and prevent hypertension, diabetes and varix. As it has small tuber roots which contain fats, starch, proteins, minerals and vitamins, it is a potential economic product.. Although it has two of its certified types, it has not been grown enough due to its lack of popularity in the country and its lack of harvesting mechanisation. The ground almond aroma is like the aroma of almonds and nuts. It can be consumed after being dried in the sun and fried as well as being used as fresh tubers or being used as a fresh tuber or being kept in water. The ground almond oil has been considered anti-cancerogenic, because it is a source of oil which is quite like the high-quality oilve oil, rich in starch and it contains anti-cancerogenic antioxidans. The oil taken from the ground almond tubers is usually used in meals, salads, desserts and also been recorded to be a suitable drink for diabetes patients, those who want to lose weight, celiac patients and lactose intolerance because of its low amount of glycemic carbohydrates.