Konvensiyonel bankacılık sisteminde performansın belirleyicilerine ilişkin bir analiz
An analysis of the determinants of performance in the conventional banking system
  1. Tez No: 610723
  2. Yazar: MEHMET AKİF DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÇAĞRI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren mevduat (ticari) bankaların performansını (karlılığını) etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Bu amaca yönelik olarak Türkiye'de 2019 yılı itibariyle faaliyet gösteren 32 ticari bankadan 2005-2018 dönemi verilerine ulaşılan 23 ticari banka araştırma kapsamına alınmıştır. Sonuç olarak aktif karlılığın bağımlı değişken olduğu model için kazançlar, likit aktiflerin kısa vadeli yükümlülüklere oranından pozitif olarak etkilenirken, likit aktiflerin toplam aktiflere oranından ve banka yaşından negatif olarak etkilenmektedir. Sermaye yeterliliği likit aktiflerin kısa vadeli yükümlülüklere ve toplam aktiflere oranından pozitif olarak etkilenmektedir. Aktif kalitesi ise yönetim kalitesi, likit aktiflerin kısa vadeli yükümlülüklere oranından negatif şekilde etkilenirken, likit aktiflerin toplam aktiflere oranından, kur riskinden ve banka yaşı değişkenlerinden pozitif olarak etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to deposits operating in Turkey (commercial) banks' performance (profitability) is to determine the factors affecting. For this purpose as operating in Turkey as of 2019, 32 commercial banks to the data from the 2005-2018 period reached 23 commercial banks were taken to the research scope. As a result, the earnings for the model, in which asset profitability is a dependent variable, are positively affected by the ratio of liquid assets to short-term liabilities, while it is negatively affected by the ratio of liquid assets to total assets and bank age. Capital adequacy is positively affected by the ratio of liquid assets to short-term liabilities and total assets. Asset quality is negatively affected by the ratio of liquid assets to short-term liabilities, while the asset quality is positively affected by the ratio of liquid assets to total assets, exchange rate risk and bank age.