Islamic versus conventional banking risk and profitability: Case from Jordan
İslami karşı geleneksel bankacılık riski ve verimliliği: Ürdün örneği
- Tez No: 774765
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tezin amacı, Ürdün bankacılık sisteminde geleneksel ve İslami bankalar arasında iki yönlü bir karşılaştırma yapmaktır: verimlilik ve risk. Bu tezin önemi, İslami bankalar ile konvansiyonel bankaların verimlilikleri ve riskleri hakkında karşılaştırılmasına ilişkin ampirik çalışmaların olmamasından ve bankacılık sistemlerini geliştirmek için İslami ve geleneksel bankacılık üzerine literatürün oluşturulmasına katılmasından kaynaklanmaktadır. Tez örnekleri, 2007/2008 küresel mali krizi dönemini kapsayan 2006-2020 dönemine ait dengesizlikler panel verilerini içermektedir. Sonuçlar, Ürdün bankacılık sistemindeki karlılık performansı, etkinlik ve riskin, Ürdün bankacılık sistemindeki geleneksel bankaların performansının İslami bankalardan daha karlı olduğunu ve geleneksel bankaların Ürdün bankacılık sistemindeki İslami bankalardan daha riskli olduğunu göstermektedir. Son olarak, küresel finansal kriz (2007-2009) sırasında, konvansiyonel ve İslami bankalarda karlılık önemli ölçüde azalırken Riskler önemli ölçüde artmıştır. İslami ve konvansiyonel bankaların risk yönetimi araçlarını geliştirmeye yönlendirilmesi, İslami bankaların kârlılıklarını artırmak için kullanılmamış kâr fırsatlarından yararlanmaları gerektiği, gelecekte İslami bankaların sayısını artırmak için sayısının artırılması gerektiğini belirtmekte fayda var. Konvansiyonel bankalarla rekabet halindeyken, konvansiyonel bankaların karlılığı artırmak için kapitalizasyonlarını artırmaları gerekirken, küçük bankalar büyük bankaların avantajından yararlanmak için birleşme olasılıklarını değerlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to make a comparison between conventional and Islamic banks on two sides: efficiency and risk in the Jordanian banking system. The importance of this thesis comes from the lack of empirical studies on the comparison between Islamic banks and conventional banks regarding their efficiency and risk and participation in building the body of literature on Islamic and conventional banking to enhance the banking systems. The thesis samples include unbalanced panel data during the period from 2006 to 2020 which covers the period of the global financial crisis of 2007/2008. The results show that the profitability performance efficiency and risk in the Jordanian banking system, the performance of conventional banks are more profitable than Islamic banks in the Jordanian banking system, the conventional banks are riskier than Islamic banks in the Jordanian banking system. Finally, During the global financial crisis (2007-2009), Risks have increased significantly while profitability has decreased significantly in conventional and Islamic banks. It is worth mentioning that Islamic and conventional banks should be directed to improve risk management tools, to enhance Islamic bank's profitability they should take benefit from unexploited profit opportunities, in the future, the number of Islamic banks must be increased to increase competition with conventional banks, conventional banks need to enhance their capitalization to improve profitability, small banks should consider merging possibilities to take advantage of large banks advantage.