Okul öncesi dönemde oyun tabanlı öğrenme yönteminin bilimsel süreç becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of game‐based learning method onscientific process skills in preschool
  1. Tez No: 610731
  2. Yazar: PINAR SAYGILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60‐72 aylık çocukların bilimsel süreç becerilerini geliştirmeye yönelik oyun tabanlı öğretimin etkisini incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden zayıf deneysel desen modelinde yürütülen çalışmada tek gruplu zayıf deneysel yöntemine dayalı bir araştırma ortamı oluşturulmuş ve altı hafta süren bir öğretim sürecinden iki hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Çalışma grubunda Mersin ilinde bulunan ve anasınıfına devam eden 9 kız, 9 erkek olmak üzere toplam 18 çocuk yer almaktadır. Veriler Büyüktaşkapu (2010) tarafından hazırlanan“Okul Öncesi Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”ile toplanmıştır. Bilimsel Süreç Becerileri alt boyutları olan gözlem, sınıflama, ölçme, tahmin etme, verileri kaydetme ve sonuç çıkarma becerilerine verdikleri cevaplar incelenmiştir.Bilimsel süreç becerileri testi ön test‐sontest ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Veri analizi SPSS paket programı ile yapılmış ve analizlerde Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Hazırlanan oyun tabanlı öğretim uygulamasında çocukların bilimsel süreç becerilerini destekleyici oyunlar yer almıştır. Araştırma sonucuna göre, bilimsel süreç becerilerini geliştirmeye yönelik oyun tabanlı öğrenme yönteminin çocukların bilimsel süreç becerilerini geliştirmede etkili olduğu ve ön test ile son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte oyun tabanlı öğrenme yönteminin çocuklarda bazı bilimsel süreç becerilerini kazandırmada kalıcı etki bıraktığı sonucuna da ulaşılmıştır. Bu şekilde tasarlanan eğitsel oyunların bilimsel süreç becerilerinin gelişiminde etkili öğrenmesağlayabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of game‐based instruction in improving scientific process skills of 60‐72 months old children attending preschool education institutions. The study conducted with a quasi‐experimental design model, which is one of the quantitative research methods, utilized a pretest‐posttest ungrouped experimental model and two weeks after a six‐week teaching process, retention test was implemented. The study group consisted of 18 children (9 girls, 9 boys) attending a kindergarten in Mersin. Data were collected by“Preschool Scientific Process Skills Scale”developed by Büyüktaşkapu (2010). Children's responses to sub‐dimensions of Scientific Process Skills, which are observation, classification, measurement, prediction, data recording and inference skills, were examined. The scale was applied as pre‐test, post‐test and retention test. Data analysis was performed with SPSS package program and Wilcoxon signed rank test was used for analysis. The game‐based curriculum, prepared in this framework, included games supporting the scientific process skills of children. According to the results of the research, it was found that game‐based instruction that focused on improving scientific process skills was effective in changing children's scientific process skills and there were significant differences between pre‐test and post‐test scores. In addition, it was concluded that game‐based instruction had a lasting effect to teach children some scientific process skills. It is believed that educational games designed in this way can provide effective learning.