Comparative assessment of switching options for back to back antennas in wireless networks
Kablosuz ağlarda arka arkaya olan antenlerin bağlantı seçeneklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 610737
  2. Yazar: AHMET MERT DURUKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER DALVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışması, çift yönlü sensör düğümlerinin birbirleriyle bağlantısını sağlamayı amaçlamaktadır. Bir alıcı-verici yonga setine sahip olan arka arkaya yönsel antenlerin kablosuz sensör linki oluşturmak için antenler arasındaki bağlantı, RF Anahtarı ve RF Ayırıcı/Birleştirici tasarımları kullanarak sağlanmıştır. Bu iki tasarımın, performans değerlendirmeleri amaç olarak belirlenmiştir. Görüş mesafesinde ve görüş hattı dışındaki ortamlarda ölçümler alınmıştır. Ölçüm sonucunda elde edilen veriler toplam maliyet, enerji tüketimi ve erişebilecek maksimum mesafe bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly aims to provide bidirectional sensor node link communication with neighboring sensor nodes. The connection between the antennas to create a wireless sensor link is provided by using RF Switch and RF Splitter / Combiner designs. The performance evaluations of these two designs are determined as objectives. Measurements are also taken in the LOS and NLOS conditions. The data obtained from the measurement were evaluated in terms of total cost, energy consumption and maximum distance.