Yüksek gerilim hat altındaki toprakların bazı sağlıkparametrelerinin belirlenmesi
Parameters of soils under high voltage lines some health
  1. Tez No: 610756
  2. Yazar: EDA NUR BAYDİLLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma 2019 yılında Şanlıurfa Mardin Karayolunun 10' uncu km' sinde yer alan yüksek gerilim hat altındaki topraklarda yüksek gerilim hatlarının neden olduğu toprak sağlık parametrelerine (organik karbon, inorganik karbon, çözülebilir karbon ve azot, ekstrakte edilebilir azot ve karbon, mikrobiyal biyomas karbon, mikrobiyal biyomas azot vb.) etkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Yüksek gerilim hattı altındaki topraklardan gayeli örnekleme yöntemine göre, sehim denilen orta noktasını referans alınarak mesafeye bağlı olarak T şeklinde (0 – 15 cm) derinlikte 24 adet örnek alınmıştır. Alınan örnekler, laboratuvarda analiz edilmiş ve sağlık parametreleri açısından incelenmiştir. Yüksek gerilim hatları hem üstünden geçtiği tarım arazisinde hem de etrafına ısı yoluyla yaydığı radyasonik etkiyle toprakların kalite parametreleri üzerinde olumsuz etki bıraktığı gözlemlenmiştir. Tel ortasından başlayarak telden uzaklaşarak alınan örneklerin toplam azot içerikleri üzerine elektromanyetik alan şiddeti (EMAŞ) ile elektriksel alan şiddeti (EAŞ) etkisi görülmezken (p> 0.01 - 0.05), tel ortası örneklerde EMAŞ ile EAŞ etkisi önemli düzeyde bulunmuştur (p< 0.01 - 0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2019 in soils under the high voltage line which is located at 10 km of Sanliurfa Mardin Highway in order to determine the effects caused by high voltage lines on soil health parameters (organic carbon, inorganic carbon, soluble carbon and nitrogen, extractable nitrogen and carbon, microbial biomass carbon, microbial biomass nitrogen etc). According to the stratified sampling design, 24 samples were taken from T-shaped (0 - 15 cm) depth depending on the distance of the midpoint called deflection. The soil samples taken were analyzed in the laboratory and examined in terms of soil health parameters. It has been observed that the high voltage lines have a negative effect on the quality parameters of the soils both in the agricultural land where it passes and the radiogenic effect that it emits through the heat. In this study, nitrogen was the most affected soil quality parameter in the samples under the wire and in the middle of the wire. While the effect of electromagnetic field strength (EMFS) and electrical field strength (EFS) on the total nitrogen contents of the samples taken away from the wire starting from the middle of the wire was not observed (p> 0.01-0.05).