Vladimir Makanin'in 'Underground ya da Çağımızın Bir Kahramanı' eserinde anlatım sanatı
The art of narration in Vladimir Makanin's novel 'Underground or a Hero of Our Time'
- Tez No: 610755
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sovyet dönemi ve sonrası Rus yazarı Vladimir Semyonoviç Makanin, Rus edebiyatında yer alan“kırklılar”neslinin en önemli temsilcilerinden biridir. Matematikçi ve eski bir satranç oyuncusu Makanin eserlerinde birey ve topluma yönelik sorunları duygu ve hisleri arka plana atarak rasyonel bir şekilde çözmeye çalışır. Eserlerinde birey ile toplum arasındaki ilişkinin boyutlarını çok yönlü bir şekilde ele alan Makanin'in insanın doğasını ilgilendiren olguları mantık ile çözmeye çalışması kendine has bir üslubun ortaya çıkmasını sağlar. Çalışmamızda underground edebiyatın yeri ve önemi tespit edilir. Vladimir Makanin'in hayatı ve edebi yönü ele alınır. Makanin'in 1999 yılında edebiyat alanında Rusya Federasyonu Devlet Ödülü'nü almasını sağlayan ve yazarın en önemli eserlerinden biri olarak görülen“Underground ya da Çağımızın Bir Kahramanı”anlatım sanatı bakımından analiz edilir. Çalışmamız aracılığıyla Makanin'in ilgili eserinde yarattığı underground kahramanın davranışları psikolojik açıdan incelenir ve underground kavramının yalnızca sanatsal değil, aynı zamanda toplumsal ve psikolojik açıdan değerlendirilmesi gerektiği vurgulanır.
Özet (Çeviri)
Soviet-era and Post-Soviet Russian writer Vladimir Semyonovich Makanin is one of the most remarkable representatives of the generation called“the forty-year olds”, who takes place in Russian literature. Makanin, who was a mathematician and a former chess player, tried to solve issues regarding the individual and the society rationally by holding his emotions in the background. The fact that Makanin, who dealt with the dimensions of the relationship between the individual and the society in a multifaceted way, tried to comprehend the facts regarding human nature logically led him to have a unique style. In our study, underground literature was introduced and its importance was revealed. Vladimir Makanin's life and his literary style were presented. The novel“Underground or a Hero of Our Time”, which ensured Makanin winning the State Prize of the Russian Federation in the field of literature in 1999 and considered one of the best books of the writer, was analyzed in terms of the art of narration. Through our study, the behaviours of the underground protagonist of the book was examined from the point of psychological aspects and it was emphasized that the concept of underground should be evaluated not only in terms of art but also sociologically and psychologically.