Karayolu taşımacılığında taşıyıcının yardımcılarının eylemlerinden doğan sorumluluğu
Liability of the carrier from the action of the assistants on the carriage by road
  1. Tez No: 610778
  2. Yazar: ÖZDEN SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma ile temel olarak Taşıma Hukukunda taşıyıcının, sözleşmenin ifası amacıyla yararlandığı yardımcı kişiler ve onların sözleşmenin ihlali niteliğindeki davranışları sonucu taşıyıcının doğacak sorumluluğu inceleme konusu yapılmıştır. Bu amaçla çalışmanın temellendiği madde olan TTK m. 879'da yer alan yardımcı şahısların kimler olduğu ve hangi şartların sağlanmış olması koşuluyla bu sıfatı haiz olacakları ele alınmıştır. Özellikle Kanun değişikliğinin ardından madde metnine dahil edilmiş olan“görevlerini yerine getirmeleri sırasındaki”ifadesi ile madde metninden çıkarılmış olan kusur kavramı yerine“fiil ve ihmaller”kavramının tercihi, çalışmanın çekirdeğini oluşturmaktadır. Çalışmaya, birinci bölümünde taşıma hukukunun temel kavramları ele alınarak başlanmıştır. İkinci bölümünde ise yardımcı şahıs kavramı ve yardımcı şahsın davranışlarından doğan sorumluluğun şartları üzerinde durulmuştur. Son olarak üçüncü bölümde ise taşıyıcının sorumluluğu ve ona bağlanacak hukuki sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study essentially is examined the carrier uses for the performance of the contract, assistants and the responsibility of the carrier arising from the behavior of assistants in breach of contract in the Law of Transport. For this purpose, who are the assistants in the TTC art. 879 on which the study is based and what conditions are rquired to qualify of assistants, guestions are analysed. The core of the study is composed especially included in the text of the article following the amendment of the Law, expression of“while performing their duties”and preference of concept of“acts and omissions”instead of concept of“defective”. In the first part of the study, the basic concepts of transportation is tackled. Second chapter was studied concept of assistant and conditions of responsibility arising from the assistant's behavior. Finally, the third chapter of the study is examined the responsibility of the carrier and the consequences to be attributed to the liability.