L2 motivational self system of Turkish EFL learners and their achievement attributions
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin ikinci dilde motivasyon benlik sistemi ve başarı yüklemeleri
  1. Tez No: 610779
  2. Yazar: NAZMİYE EZEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu niceliksel çalışma İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ve hazırlık okulunda eğitim gören Türk üniversite öğrencilerinin ikinci dildeki özgüveni, ideal ikinci dil benliği, zorunlu ikinci dil benliği ve İngilizce öğrenmeye olan tutumları bakımından İkinci Dil Öğreniminde Motivasyon Benlik Sistemini incelemeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerin İkinci Dil Öğrenimindeki Motivasyon Benlik Sistemini inceleyebilmek için 30 maddeden oluşan Motivasyon Anketi uygulanmıştır. Bu çalışma aynı zamanda öğrencilerin İngilizcedeki başarı ve başarısızlığına yönelik yüklemelerini belirlemeyi hedeflemektedir. Yüklemeleri belirleyebilmek ve ilgili veriyi edinebilmek adına öğrencilere 23 maddeden oluşan Başarı Atıfları Anketi uygulanmıştır. Bu çalışma 2018-2019 akademik yılında Mersin Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda gerçekleştirilmiştir. 274 katılımcıdan elde edilen veri analiz için kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma sorularına yanıt bulabilmek için SPSS programı üzerinde hem betimsel istatistik hem de bağımlı örneklem t testi yöntemlerine başvurulmuştur. Çalışmanın sonuçları İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ve hazırlık okulunda eğitim gören Türk üniversite öğrencilerinin ikinci dilde özgüven sahibi ve güçlü bir ideal ikinci dil benliğine sahip olduğunu ve ayrıca İngilizce öğrenmeye olan tutumlarının pozitif olduğunu göstermiştir. Ancak, zorunlu ikinci dil benliklerinin, öğrencilerin Motivasyon Benlik Sistemlerine önemli bir katkısının bulunmadığı görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları, aynı zamanda öğrencilerin hem başarılarını hem de başarısızlıklarını içsel ve kontrol edilemeyen nedenlere yüklediklerini göstermiştir. Ayrıca, öğrenciler İngilizcedeki başarılarını sabit olan sebeplere atfederken, başarısızlıklarını sabit olmayan sebeplere yüklemektedir. Son olarak, bu çalışma öğrencilerin başarısının hem İkinci Dildeki Motivasyon Benlik Sistemlerinde hem de başarı yüklemelerinde bir etken olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This quantitative study aims to investigate the L2 Motivational Self System of preparatory school Turkish EFL students in terms of linguistic self-confidence, ideal L2 self, ought-to L2 self, and L2 learning experience (attitudes towards learning English). In order to investigate L2MSS of EFL students, Motivation Questionnaire consisting of 30 items was administrated. This study also aims at finding out EFL students' attributions on success and failure in learning English. To investigate the attributions of the participants, Achievement Attributions Questionnaire including 23 items was conducted. This study was carried out in the School of Foreign Languages at Mersin University in 2018-2019 academic years. Data of 274 participants was used for the analysis. To be able to respond the research questions of the study, both descriptive statistics and paired samples t-test were utilized from on SPSS. The results of the study suggest that preparatory school Turkish EFL students have strong linguistic self confidence and ideal L2 self. Also, students' overall L2 learning experience (attitudes towards learning English) is positive. However, ought-to L2 self does not have much significant contribution to their L2MSS. The results of the present study also reveal that preparatory school Turkish EFL students generally attribute not only their success but also their failure to internal and uncontrollable causes. Also, while their success in English is attributed to stable causes, their failure is attributed to unstable causes. Lastly, students' achievement is found as a factor both in their L2MSS and attributions in English.