Accessing the sultan through ceremony and photography: Dissemination of a new imperial image during Sultan Mehmed V Reşad's reign (1909-1918)
Seremoni ve fotoğraf ile sultana erişebilmek: Sultan V. Mehmed Reşad (1909-1918) döneminde yeni bir imparatorluk imajının yayılması
- Tez No: 610784
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Tarih, Performing and Visual Arts, Art History, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmanın amacı Sultan V. Mehmed Reşad dönemindeki imparatorluk seremonilerinin fotoğraflarını incelemek, ve bu fotoğrafların sultanın daha erişilebilir ve halka açık bir imaj yaratmasındaki rolünü açıklamaktır. Sultan V Mehmed Reşad tahta 1909 yılında, Osmanlı İmparatorluğu'nun iç ve dış çatışmalarla dolu özellikle karmaşık bir döneminde tahta geçti. Bu yıllarda Sultan V Mehmed Reşad'ın seremonileri izleyenleri arasında beraberlik duyguları ile birlikte sultan ve Osmanlı hanedanına saygı yarattı. Seremoniler güç sahiplerinin kendilerini istedikleri biçimde tasvir etmeleri için bir araçtır. Devletler seremonileri meşruiyetlerini pekiştirmek için kullanmışlardır. Hem Sultan V. Mehmed Reşad hem de İttihat ve Terakki Cemiyeti politik güçlerini meşrulaştırmak istemişlerdir ve seremoniler de bunun için fırsat yaratmıştır. Sultan Mehmed V. Reşad selefine göre daha açık, görünür, ve erişilebilir bir görüntü yaratmak istemiştir. Reşad, Sultan II. Abdülhamid'in gazetelerde padişahın fotoğrafının basılması yasağını kaldırdığı gibi saray dışına ve İstanbul dışına birçok tören ve gezi yapmıştır. Bunların sayesinde resimli gazetecilik, padişahın dini törenler ve diplomatik ziyaretçilerini ağırlamak gibi vesilelerle yaptığı seremonileri fotoğraflayarak yeni imajının yayılmasında çok önemli olmuştur. Bu çalışma Sultan V. Mehmed Reşad döneminin üç yayınında basılmış seremoni fotoğraflarını derlemiştir. Bu fotoğraflar halkın padişaha bağını güçlendirmek amacıyla Sultan V. Mehmed Reşad'ın yeni ve erişilebilir imajını Osmanlı'da yaymıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the photographs of imperial ceremonies during Sultan Mehmed V Reşad's reign and their role in the creation of a new, more accessible public image of the sultan. Sultan Mehmed V Reşad ascended the throne in 1909 during a particularly turbulent era of the Empire when it was troubled with internal and external conflict. In a time of hardship, Sultan Mehmed V Reşad's ceremonies created feelings of solidarity within the audience along with a feeling of reverence for the sultan and the Ottoman dynasty. Ceremonies are a tool for those in power to define and describe themselves. For governments, the political use of ceremonies is to display and reinforce legitimacy. Sultan Mehmed V Reşad and the Committee of Union and Progress were direly in need to legitimize their power, and ceremonies were an excellent opportunity for this. Mehmed V Reşad was very much unlike his predecessor in that he wanted to create a more accessible image, lifting Sultan Abdülhamid II's restrictions imposed on printing photographs of the sultan and appearing in many public ceremonies. Therefore, photojournalism became a very important tool for the propagation of the sultan's image which mainly focused on the numerous ceremonies the sultan attended, ranging from religious Islamic ceremonies to diplomatic visits of foreign heads of state. This study compiles photographs from three Ottoman periodicals depicting Sultan Mehmed V Reşad attending ceremonies. Overall, this thesis argues that ceremonies and their photographs were used to disseminate Sultan Mehmed V Reşad's imperial image which relied on visibility and accessibility to sway public opinion in his favor.