Dijital liderliğin yenilikçi iş davranışı ve dijital teknolojilere erişim motivasyonuna etkisi: Bir alan araştırması
The effect of digital leadership on innovative work behavior and motivation to access digital technologies: A field study
- Tez No: 931720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı dijital liderlik algısının çalışanların yenilikçi iş davranışı ve dijital teknolojilere erişim motivasyonlarına etkisini incelemektir. Çalışmada nicel veri analizi benimsenmiştir. Bu bağlamda dijital teknoloji alanında faaliyet gösteren bazı şirketlerden 218 çalışan ile anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuucu elde edilen veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre; dijital liderliğin yenilikçi iş davranışını pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Buna göre teknolojiyi ve veri analizini kullanarak iş süreçlerini optimize eden dijital liderler çalışanları inovatif düşünmeye teşvik ederek, yenilikçi iş davranışlarını etkilediği söylenebilir. Araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla yapılan bir diğer regresyon analizine göre, dijital liderlik dijital teknolojilere erişimde içsel ve dışsal motivasyonu pozitif yönte etkilemektedir. Bu etkiden hareketle; dijital liderliğin, teknolojiye erişimi kolaylaştıran bir kültür oluşturarak, bireylerin hem kendi isteklerinden hem de dışsal teşviklerden motive olduğunu söylemek mümkündür. Son olarak dijital teknolojilere erişim motivasyonu ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişki test edilmiştir. Analiz sonucunda dijital teknolojilere erişimde içsel ve dışsal motivasyonun yenilikçi iş davranışını etkilediği bulgulanmıştır. Dijital teknolojilere erişimde içsel ve dışsal motivasyonun, çalışanların dijital teknolojilere daha hızlı adapte olunmasını ve yenilikçi iş davranışlarını sergilemek için hem yetkinlik hem de istek kazanmasını sağladığı söylenebilir. Çalışmada aynı zamanda literatür taraması yapılarak dijital liderlik, dijital teknolojilere erişim motivasyonu ve yenilikçi iş davranışları kavramsal olarak ele alınmıştır. Elde edilen analiz sonuçları ile kavramsal literaürün desteklendiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of perceptions of digital leadership on employees' innovative work behavior and their motivation to access digital technologies. Quantitative data analysis was adopted in the study. In this context, a survey was conducted with 218 employees from companies operating in the field of digital technology. The data obtained from the survey were analyzed using SPSS 26 software. According to the findings, digital leadership positively influences innovative work behavior. Accordingly, it can be stated that digital leaders, who optimize work processes by utilizing technology and data analysis, encourage employees to think innovatively and influence their innovative work behavior. Another regression analysis conducted to test the research hypotheses revealed that digital leadership positively impacts both intrinsic and extrinsic motivation for accessing digital technologies. Based on this effect, it can be concluded that digital leadership creates a culture that facilitates access to technology, motivating individuals both through their intrinsic desires and external incentives. Lastly, the relationship between motivation to access digital technologies and innovative work behavior was tested. The analysis showed that intrinsic and extrinsic motivation for accessing digital technologies significantly influence innovative work behavior. It was found that intrinsic and extrinsic motivation in accessing digital technologies enable employees to adapt more quickly to these technologies and acquire both competence and willingness to exhibit innovative work behaviors. Additionally, a literature review was conducted to conceptually address digital leadership, motivation for accessing digital technologies, and innovative work behavior. The analysis results support the conceptual literature, reinforcing the findings of the study.