European trends in an Ottoman city: The domestic Art Nouveau buildings in Beyoğlu
Bir Osmanlı şehrinde Avrupa trendleri: Beyoğlu'nda Art Nouveau stilinde apartmanlar
  1. Tez No: 610783
  2. Yazar: CANSU İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, yirminci yüzyılın başlarında İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde Osmanlı burjuvazisi tarafından yaptırılan Art Nouveau tarzında inşa edilen ev yapılarında üslup tercihinin politik, kültürel ve sosyal nedenlerini bulmaya odaklanmıştır. Art Nouveau tarzı, on dokuzuncu yüzyılın son çeyreğinde, Avrupa ülkelerinde siyasette ve sosyal refahta göreceli istikrarın olduğu bir dönemde ortaya çıktı. Önceki mimarlık tarihinden ani bir kesinti yansıtan stil, yirmi beş yıl sürdü; ancak modernizmin eğilimlerinin kalıcı bir miras bıraktı. İstanbul'daki Art Nouveau tarzında bilinen en eski yapı olan Botter Apartmanı, ondan sonra gelen mimarlara ilham kaynağı oldu ve Art Nouveau tarzının ortaya çıkışı, Osmanlı başkentinde bu yapının inşa edilmesinden sonra önemli ölçüde arttı. Araştırmam, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında Art Nouveau'ya olan eğilimi ve üslubun İstanbul'da gelişmesi için ortamı yaratan kültürel, sosyal ve politik ağı ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmam boyunca on altı binayı, patronlarını ve mimarlarını inceledim. Genel olarak, tez, Avrupa ülkeleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki kültürel etkileşimleri, siyaset ve idari düzenlemeleri, kültürel sohbetleri ve sosyal varyasyonları içeren tarihsel arka plana bir pencere olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on domestic buildings that are constructed in the style of Art Nouveau, commissioned by the Ottoman bourgeoisie, in Istanbul's Beyoğlu district at the beginning of the twentieth century to find out the political, cultural, and social reasons of the preference in style. The Art Nouveau style appeared in the last quarter of the nineteenth century, at a time when the European countries were in a period of relative stability in politics and social welfare. The style, which reflected an abrupt cut from the previous history of architecture, lasted around twenty-five years; however, it left a lasting legacy of the trends of modernism. The known oldest structure in the style of Art Nouveau in Istanbul, the Botter Apartment, became an inspiration for the following architects and the emergence of the Art Nouveau style dramatically increased after its construction in the Ottoman capital. My research aims to reveal the inclination towards Art Nouveau in the final decades of the Ottoman Empire and the cultural, social, and political network that created the environment for the style's development in Istanbul. Throughout my research, I examined sixteen buildings, their patrons, and architects. Overall, the thesis demonstrates evidence regarding cultural interactions between European countries and the Ottoman Empire as a window into the historical background that includes politics and administrative regulations, cultural conversations and social variations.