Bazı bitkisel ekstraktların ilaç dirençli bakterilere karşı minimal inhibisyon konsantrasyonların belirlenmesi ve antibakteriyel etkili karışımın hazırlanması
Determination of minimal inhibition concentration of herbal extracts against drug-resistant bacteria and preparation of antibacterial mixture
- Tez No: 884287
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞİMŞEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Adaçayı (Salvia officinalis L.), Mersin (Myrtus communis L.), Defne Meyvesi (Laurus nobilis L.), Defne Yaprağı (Laurus nobilis L.), Sarı Kantaron (Hypericum perforatum L.), İzmir Kekiği (Origanum onites L.), Kekik (Origanum sp.), İstanbul Kekiği (Origanum vulgare L.), Dağ Çayı (Sideritis congesta P.H. Davis et Hub.-Mor.), ve Japon Poligonumundan elde edilmiş %50 Resveratrol (Polygonum cuspidatum Siebold & Zucc.) bitki ekstrelerinin, hastanelerden izole edilen ilaç dirençli klinik izolatlara (MRSA, Proteus mirabilis, Escherichia coli, Acinetobacter baumannii, Acinetobacter baumannii complex, Klebsiella pneumoniae) karşı minimum inhibitör konsantrasyonlarının (MİK) belirlenmesi ve en etkili karışımların üretilmesi amaçlanmıştır. Ekstreler %50 etanol-su çözücüsü ile hazırlanmış ve konsantre edilmiştir. Fenolik-flavonoid bileşikleri UV-Spektrofotometre ile ölçülmüş, her bir bitki ekstresinin MİK değerleri tespit edilmiştir. En etkili karışımlar, Cevap Yüzey Yöntemi kullanılarak belirlenmiş ve MRSA'ya karşı inhibisyon etkinliği test edilmiştir. Fenolik madde tayininde en yüksek içerik %9,21 ile Origanum vulgare L. ekstresinde, flavonoid madde tayininde ise %2,48 ile Salvia officinalis L. ekstresinde bulunmuştur. Bitki ekstreleri farklı konsantrasyonlarda (0,05% - 10%) bakteriler üzerinde inhibisyon etkisi göstermiştir. MRSA ve P. mirabilis en hassas bakteriler iken, E. coli, A. baumannii ve K. pneumoniae üzerinde sadece Resveratrol'ün etkili olduğu görülmüştür. A. baumannii complex üzerine Myrtus communis L. ve Resveratrol etkili olmuştur. En yüksek inhibisyon etkisi gösteren ekstreler Myrtus communis L., Salvia officinalis L. ve Resveratrol olarak belirlenmiştir. MRSA üzerine en etkili karışım %0,05 Myrtus communis L., %0,5 Salvia officinalis L. ve %0,5 Resveratrol'den oluşmuştur. Bu karışım, cam yüzeydeki 5 log kob/ml MRSA kontaminasyonunu tamamen inhibe edebilmiştir. Bu sonuçlar, ilaç dirençli bakterilerin inhibisyonunda bitkisel ekstrelerin kullanılabileceğini ve Myrtus communis L., Salvia officinalis L. ve Resveratrol karışımının yüzey dezenfeksiyonu için doğal bir antimikrobiyal karışım olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the minimum inhibitory concentrations (MIC) of plant extracts from Sage (Salvia officinalis L.), Myrtle (Myrtus communis L.), Bay Berry (Laurus nobilis L.), Bay Leaf (Laurus nobilis L.), St. John's Wort (Hypericum perforatum L.), Turkish Oregano (Origanum onites L.), Oregano (Origanum sp.), Istanbul Oregano (Origanum vulgare L.), Mountain Tea (Sideritis congesta P.H. Davis et Hub.-Mor.), and 50% Resveratrol from Japanese Knotweed (Polygonum cuspidatum Siebold & Zucc.) were determined against drug-resistant clinical isolates (MRSA, Proteus mirabilis, Escherichia coli, Acinetobacter baumannii, Acinetobacter baumannii complex, Klebsiella pneumoniae) isolated from hospitals. Extracts were prepared using 50% ethanol-water and concentrated. Phenolic-flavonoid compounds were measured with a UV-Spectrophotometer, and MIC values of each extract were determined. The most effective combinations were identified using Response Surface Methodology and tested for inhibition against MRSA. The highest phenolic content was found in Origanum vulgare L. extract (9.21%), and the highest flavonoid content was found in Salvia officinalis L. extract (2.48%). Plant extracts showed inhibition effects at different concentrations (0.05% - 10%). MRSA and P. mirabilis were the most sensitive, while only Resveratrol was effective on E. coli, A. baumannii, and K. pneumoniae. Myrtus communis L. and Resveratrol were effective against A. baumannii complex. The most effective extracts were Myrtus communis L., Salvia officinalis L., and Resveratrol. The optimal combination against MRSA was 0.05% Myrtus communis L., 0.5% Salvia officinalis L., and 0.5% Resveratrol. This combination completely inhibited 5 log CFU/ml MRSA contamination on glass surfaces. These results indicate that plant extracts can inhibit drug-resistant bacteria and that the combination of Myrtus communis L., Salvia officinalis L., and Resveratrol is a natural antimicrobial mixture for surface disinfection.