Güncel sanatta kavram ve kurgu olarak süsleme
Ornamentation as concept and construct in contemporary (current) art
- Tez No: 610802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, modern dönem sanatında tartışmalı bir alana dönüşen süs ve süs unsurlarının, modern sonrası güncel sanat uygulamalarında yoğun şekilde kullanılmasını kavram ve kurgu ekseninde irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda süs ve süs ögeleri, modern sonrası ortaya çıkan popüler kültür, eklektizm, çoğulculuk, cinsiyet, kimlik, beden gibi farklı kavramlar ekseninde ele alınmış ve sanatçıların uygulama yöntemlerinde, kültürel değer olarak ele aldıkları süs ve süs unsurlarını nasıl kavram ve kurguya dönüştürdükleri irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada irdelenen veriler, görüşme, literatür taraması yöntemiyle elde edilmiştir. Elde edilen kaynak ve görsellerin kavram ve kurgu açısından anlamlandırma sürecine katkı sağlaması amacıyla günümüzün önemli sanatçıları ve eserleri doküman analiz yöntemi ile incelenmiştir. İnceleme felsefi, sosyolojik, estetik ve teknik açıdan ele alınarak anlamlandırılmaya ve kavramsal açıdan çözümlemeye çalışmıştır. Sonuç olarak, modern dönem sonrası güncel sanat uygulamalarında daha sık şekilde kullanılmaya başlayan yeni süsleme anlayışının, güncel sanat uygulamaları içerisinde farklı sanatçılar tarafından farklı şekilde sanatsal ürünlere dönüştüğü görülmektedir. Bu dönüşümün nesne ve mekân ile oluşturduğu birlikteliğin gereği izleyiciyi kavram ve dolayısıyla anlam üretmeye davet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract: This study aim to examine ornamental and ornamental elements, which have be came a debated field in modern art, started intensive lyusing in the post-modern contemporary art applications in terms of conceptand construct. Inline with this purpose, ornamental and ornamental elements have been handled on the basis of different concepts such as popular culture emerging after modern, eclecticism, pluralism, gender, identity, body, and in the application methods of artists ,it was tried to examine how the artists have transformed the ornamental and ornamental elementst hat they have considered as cultural values in to concepts and construct. The data examined in the study were obtained by interview and literaturereview method. In order to contribute tothesense-makingprocess of the obtained source sand images in terms of conceptand construct, out standing artist sand works of today are researched by document analysis method. The in vestigationtriedtobe given the meaning and analyzed conceptually by considering philosophical, sociological, aesthetic and technicalaspects. As a result, it has seen that the new sense of ornament ation which has been used more frequently in contemporary art practices after the modern period, has been transformed in to varied artist icproducts by diverse artists in a different way with in the contemporary art practices. The necessity of this transformation's association with object and space, it invites the viewer to produce concepts and in consequence of meaning.