Kredi derecelendirme kuruluşlarının MİST ülkelerine verdiği puanların doğrudan yabancı sermayeye etkisi (2000-2016)
The effect of points given by credit rating agencies to MIST countries directly to foreign capital
- Tez No: 610801
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünyadaki globalleşmeyle birlikte, sermaye sahipleri bulunduğu ülkenin sınırları dışında kalan ülkelere sermayelerini kanalize etmektedir. Bunun genel nedeni ucuz işgücüne sahip olmak istemeleri, hammaddeye yakınlık ve ulaşımın rahat sağlayabilmeleridir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları üç ana etmeni dikkate alarak (ekonomik, politik ve yerel faktörleri) sermayelerini gerek şirket evlilikleriyle gerekse yeni tesis kurma yöntemleriyle farklı ülkelere taşıyabilmektedir. Bu çalışmada doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ve kredi derecelendirme kuruluşlarının teorik açıklamaları ve ekonometrik bulguları ortaya konulmuştur. Kredi derecelendirme kuruluşları da doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında olduğu gibi belli başlı faktörleri baz alarak ülke derecelendirmesi yapmaktadır. Bunların içerisinde ekonomik, politik, sosyal faktörler bulunmaktadır. Bu çalışmadaki veriler Dünya Bankası'ndan elde edilmiştir, panel veri analizinde uygun tahmin modeli belirlenerek test edilmiştir. Elde edilen sonuçta, kredi derecelendirme kuruluşlarının MİST(Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye) ülkelerine verdikleri puanların 2000-2016 yılları arasındaki doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerinde etkiye sahip olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, capital owners have started to channel their capital across the borders. Primary reasons fort this approach is access to cheaper labor and the advantages brought about by the proximity to raw materials. With this stuation, foreign direct investments can be transferred to different countries by means of company marriages and establishment of facilities based on three main factors namely, economic, political and local domains. This study elaborates on the theoretical explanations of these stuctured foreign direct investments. Credit rating agencies also perform country ratings based on certain factors such as foreign direct investment. Among these, are the economic, political and social factors. The data in this study were obtained from the World Bank and tested in panel data analysis by determining the appropriate estimation model. The results of this study indicate that the scores assigned by the credit rating agencies to MİST (Mexico, Indonesia, South Korea, Turkey) countries between the years 2000-2016 do not have a significant impact foreign direct investment.