Ortak çalışma mekanlarının tasarım ölçütlerinin Z kuşağı kullanım tercihleri doğrultusunda İstanbul ili Leventplazalar bölgesindeki uygulanan örnekler üzerinden irdelenmesi
The investigation of design criteria of co-working spaces for gen Z usage preferences: a case study of İstanbul city Levent plazalar region
- Tez No: 610830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ERTEN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışma mekânları çağın gelişmelerinden doğrudan etkilenmektedir. Teknolojik, sosyo-kültürel gelişmeler ile iletişim ve bilgi teknolojileri alanlarında yaşanan gelişmelerle biçimlenen çalışma şekilleri ve nesillerin karakteristik özellikleri, çalışma mekânlarının değişmesini beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışmasında; teknoloji ve mobilitenin birleşmesi ile oluşan, ofis iç mekân tasarımında çağımızda gelinen son nokta olan ''paylaşımlı ofislerin'' bünyesinde bulunan ortak çalışma alanlarının, iş hayatına önümüzdeki yıllarda dâhil olması beklenen ''Z Kuşağı'' bireylerinin çalışma mekânlarındaki kullanım, iş yapma, eylem alanı tanımlama gibi tercihleri doğrultusunda nasıl evrileceğinin cevabını bulmak için literatür araştırması, analizler, şube yetkilileri ile görüşmeler yapılmıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışma mekânlarının tarihsel süreçteki gelişimi, 21. yüzyıl öncesi ve çağdaş ofisler olarak iki başlık altında incelenmiş; çağdaş ofislerin son örnekleri olan ortak çalışma alanlarının mekân tasarım ölçütleri belirlenmiştir. İkinci bölümde kuşak kavramı üzerinde durulmuş, Z Kuşağı bireylerinin yetiştikleri çağ ve yetişme koşulları irdelenip, iş ortamından beklentileri tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde, İstanbul'un Levent Plazalar Bölgesinde bulunan iki firmaya ait üç şube; ortak çalışma alanlarının kapasiteleri doğrultusunda değerlendirme için seçilmiş, birinci bölümde oluşturulan mekânsal tasarım ölçütleri doğrultusunda yerinde incelenmiştir. Son olarak ortak çalışma mekânlarının, Z Kuşağı çalışanlarının ikinci bölümde belirlenmiş olan çalışma tercih ve istekleri doğrultusunda, geleceğin istihdam kaynağı Z Kuşağı bireylerine hazır olmak için ne gibi düzeltmeler ve ilaveler yapması gerektiği sonuç ve öneriler bölümünde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Academic studies that have been conducted in recent years show that working places are directly affected by the developments of the age. The socio-cultural developments, the new styles of working types in the fields of communication and information technologies and the characteristics of the generations bring about changes in the working places. In this direction; the office interior design today ad 'shared offices' ', which are formed by the combination of technology and mobility, have been studied in this thesis. Firstly, literature research has been conducted to find out how the common working areas within these offices will evolve in line with the preferences of the Z generation 'individuals, who are expected to be included in the business life in the coming years. In addition,these analyzes were developed through interviews with office officials. The thesis consists of three chapters. In Chapter One, the historical development of the workplaces is examined in two sections as pre-21st century and contemporary offices and space design criteria of the co-working workspaces which are the latest examples of contemporary offices were determined. In Chapter Two, the focus is on the concept of generation, the age and growth conditions of the Z generation individuals and their expectations from the work environment. In Chapter Three, three branches belonging to two companies, selected for evaluation by their capacities of co-working spaces, located in Levent Plazalar District of Istanbul were examined on-site, according to the spatial design criteria established in the first section. As a result, the needed corrections and additions are to be prepared with the working preferences and wishes of the Z generation employees are explained in the conclusions and recommendations section.