Makro faktörler ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisinin analizi: Türkiye örneği
Analysis of the causal relationship between macro factors and economic growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 610833
  2. Yazar: AYKUT POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açısından büyüme hızı, her zaman kritik bir öneme sahip olmuştur ve ekonominin içinde bulunduğu genel durum hakkında önemli bir gösterge olarak yer edinmiştir. Bu çalışmada, ekonomik büyüme kavramı ve büyüme sürecinde etkili olan makro iktisadi faktörler uygulamalı olarak analiz edilmiştir. Türkiye'nin ekonomik büyümesini etkileyen bazı makro faktörler, 2006:Q1- 2018:Q4 dönemine ait veriler ile ampirik olarak test edilmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de makro faktörlerin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini araştırmaktır. 2006-2018 yılları arasındaki makro faktörler ve ekonomik büyümeye ait zaman serileri VAR modeli ile incelenmiştir. 2006-2018 yıllarını kapsayan dönem için yapılan Granger nedensellik analizlerinde; cari dengeden iktisadi büyümeye doğru ve iktisadi büyümeden cari dengeye doğru olmak üzere çift yönlü; iktisadi büyüme ve döviz kurundan işsizliğe doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The growth rate for developing countries like Turkey has always been a critical importance and has appeared as an important indicator of the general situation of the economy. In this study, the concept of economic growth and macroeconomic factors affecting the growth process have been analyzed in a practical way. Some macro factors affecting Turkey's economic growth have been analyzed with the data for the 2006: Q1- 2018: Q4 periods empirically. The aim of this study is to investigate the effects of macro factors on economic growth in Turkey. Macro factors between 2006 and 2018 and time series of economic growth have been analyzed with VAR model. In Granger causality analyzes conducted for the period covering 2006-2018; two-way causality relationship from the current account balance to economic growth and from economic growth to the current account balance and one-way causality relationship from economic growth and exchange rate to unemployment have been observed.