Garp linyitleri işletmesi sahalarında yapılan patlatma işlemlerinin iyileştirilmesi ve maliyet analizi
Improvement and cost analysis of blasting operations at western lignite facilities
- Tez No: 610851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN YUVKA, PROF. DR. ÖNDER UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Delme ve patlatma işlemleri maden işletme faaliyetleri içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Delme ve patlatma işlemleri sayesinde cevherin kazılabilirliği sağlanmakta, istenilen tane boyutlarında cevher üretimi yapılabilmektedir. Bu çalışmada, Garp Linyitleri İşletmesi maden sahalarında devlet eliyle yapılan patlatma işlemleri ve bu patlatmalarda karşılaşılan problemler incelenmiştir. Tespit edilen sert çıkma ve blok çıkma problemlerine çözüm olarak emülsiyon esaslı yemleyiciler yerine nitrogliserin esaslı yemleyiciler kullanılarak problemin çözülmesi amaçlanmıştır. Yapılan atımlar ve daha sonra atımı yapılan bölgedeki kazı yükleme işleri kayıt altına alınmıştır. Yapılan patlatma işlemleri sonrası elde edilen yığın görüntüleri WipFrag yazılımı ile incelenerek tane-boyut dağılımları kontrol edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında patlatma ve taşıma ile ilgili maliyet analizleri yapılmıştır. Yapılan değişiklik sonrası problemlerin azaldığı, işletmeye yıllık %25 oranında bir kazanç sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drilling and blasting operations have a great importance in mining operations. Drilling and blasting processes enable the excavation of the ore and the production of ore in the desired grain sizes. In this study, state-operated blasting operations in Western Lignite Corporation mining sites and problems encountered in these blasting operations are investigated. It is aimed to solve the problem of encountering blocks after blasting, by using nitroglycerine based feeders instead of emulsion based feeders. The blasting shots and excavation loading works in the blasting area were recorded. The heap images obtained after blasting operations were examined with WipFrag software and grain-size distributions were checked. According to the data obtained, cost analyzes related to blasting and transportation were performed. It was found that after the change, the problems decreased and the company gained 25% annually.