Türkiye Kömür İşletmelerine ait Garp Linyitleri İşletmesi için 2013-2018 yılları arasında açık ocaklarda verimlilik çalışması
Productivity studies for the open cast mine of Garp Lignite Company belonging to the Turkish National Coal board between the years of 2013-2018
- Tez No: 729802
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKTAY EDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Verimlilik çalışmaları maden işletme faaliyetleri içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Yapılan verimlilik çalışmaları sayesinde cevherin kazılabilirliği, ekonomik boyutu ile birlikte ele alınabilmektedir. Bu çalışmada, Garp Linyitleri İşletmesi maden sahalarında devlet eliyle yapılan açık ocak çalışmalarında karşılaşılan problemler incelenmiştir. Söz konusu ocaklarda alınan veriler ile yapılan hesaplamalar doğrultusunda, tespit edilen bir kısım problemin çözülmesi ve daha verimli bir çalışma sürdürülmesi amaçlanmıştır. Verimlilik çalışmaları sonucunda elde edilen veriler kayıt altına alınmıştır. Açık ocak madenciliğinde örnek sahada yapılan çalışmalarda, uygulanan iç dökümler, yükleyici-kamyon uyumu, uygun yol tasarımı, yapılan teknik tasarım değişiklikleri ile nakliye konusunda bazı problemler önlenerek verimlilik arttırılmıştır. Sahip olunan makine parkının efektif kullanılması, her makinenin üretimde kalması nakliye verimine olumlu etki sağlamıştır. Su atımında uygun tulumba seçimi ile aynı iş üretiminde daha az elektrik sarfiyatı elde edilmiştir. Hazırlık çalışmalarındaki delik paterni değişikliği sayesinde daha az patlayıcı maliyeti ve düşük yakıt tüketimi ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda işletmeye yıllık yaklaşık %20 oranında bir kazanç sağlandığı ve madenin ekonomikliğinin arttırıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Productivity studies have an utmost importance in general mining operations. Thanks to the analysis carried out, ore production can be handled at large scales more economically. In this study, problems encountered during open cast mining operations in Garp Lignite Company by the use of state agents were investigated. The main purpose was to obtain more productive operations by solving several problems as a result of the analysis to be carried out using the data collected from the open cast mine. The data obtained from the productivity studies made were then recorded. After the field investigations carried out in the selected area, efficiency was improved by eliminating the problems related to the selection of dumping areas, loader-truck compatibility, design of transport roads and other technical issues. More effective use of existing machinery and providing longer operational time for the vehicles resulted in an increase in transport efficiency. Fuel and electricity costs were reduced by proper pump selection. Cost of explosive and fuel consumption were also reduced due to the changes made in the drill patterns. All of these changes made according to the results of the investigation resulted in an increase in the annual revenue by 20% and they also made the company more cost effective.