Ömerler mekanize panoları yürüyen tahkimatlarında oluşan problemler
Problems encountered at the fully mechanized face supports of Ömerler mine
- Tez No: 136606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRRİYET AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapılan çalışmalar Garp Linyitleri işletme sahası dahilindeki açık ocakların 10-15 senelik periyodu kapsayan rezervlerinin kaldığım göstermektedir. Bundan dolayı, Garp Linyitleri İşletmesi'nin aynı düzeyde çıktıyı sürdürebilmesi için rezervlerinin önemli bir kısmım oluşturan (yaklaşık %80) yeraltı sahalarına doğru üretimini kaydırması gerekmektedir. Halen 6 nolu ve Ömerler olarak isimlendirilen iki yeraltı ocağı faaliyet göstermektedir. Bunlardan 6 nolu ocağın 1 veya 2 sene gibi oldukça kısa ömrünün kaldığı tahmin edilmektedir. Bununla birlikte mekanize sistemle çalışmakta olan Ömerler Yeraltı Ocağı'nda tek ayakla üretime devam edilmektedir. Dolayısıyla üretim açığının kapatılabilmesi için mekanize ayak sayısının arttırılması gerekmektedir. Bu tezde öncelikle GLİ tanıtılarak, Bölgenin jeolojisi hakkında bilgi verilmektedir. Tunçbilek Bölgesinde daha önce ilk pilot çalışması yapılan 30 m uzunluğundaki mekanize uzunayaktan elde edilen tecrübeler ve sorunlar açıklanmaktadır. Sonraki bölümlerde Ömerler Yeraltı Ocağındaki uygulanmakta olan mekanize sistem detaylı tanımlanarak, daha önce çalışılan üç pano ile çalışılmakta olan dördüncü panoda karşılaşılan problemler açıklanmaktadır. Genel anlamda bu sorunlar sınıflandırılmış ve nedenleri ortaya konularak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Some recent studies show that the amount of reserves which belong to opencast mines of GLİ will last only a period which covers 10-15 years. In order to keep its current output level, the GLİ should therefore shift its production activities towards underground plants which constitute a large portion of its reserves (approximately 80%). There are currently two underground plants there are currently two active underground plants whose names are 6 number and Ömerler. Among them, 6 number is estimated to have a very short period of life which is probably one or two years. On the other hand, production activity in Ömerler plant continues at the single longwall using the mechanised system. Hence, it is necessary to expand the mechanised system to be able to cope with the potential production shortage. When establishing new mechanised system, the data from the longwall face will be accepted as the basis. This pratical study is the outcome of personal observation and the experience obtained during plant operations. In this due course, the problems of underground longwall face powered supports Ömerler plant are identified, and some solution proposals are put forward.