Development of optical chemical nanosensors for the analysis of reactive gases such as nitric oxide and ammonia
Nitrik oksit ve amonyak gibi reaktif gazların analizine yönelik kimyasal optik nanosensör geliştirilmesi
  1. Tez No: 610890
  2. Yazar: CANSU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Nitrik oksit, biyolojik sistemlerde sayısız fiziksel ve patolojik süreçte yer alan en önemli biyokimyasal parametrelerden biridir. Nitrik oksitler ayrıca atmosferde asit yağmurlarına, fotokimyasal sis ve ozon birikimine neden olan kirleticilerden biridir. Bu nedenle nitrik oksit için gerçek zamanlı sensör geliştirme çalışmaları büyük dikkat çekiyor. Bu çalışma, büyük ölçüde sulu ortamlarda miktar tayin çalışmaları için uygulanabilecek nitrik oksit radikali için optik kimyasal sensörün geliştirilmesi ile ilgilidir. Nitrik okside duyarlı moleküller mesotetrakis(4-phenylethynyl)phenylporphyrin (PHACH2),mesotetraphenylporphyrinato Zn(II)(ZnTPP),mesotetraphenyl-porphyrinato Pt(II) (TPPPt(II)) çözücü ve / veya sulu ortamda incelenmiş ve ayrıca ince film veya elektroeğirilmiş nanofiber formlarında uygun katkı maddeleri ile birlikte polimerik matrislere gömülmüştür. PVC'nin matris malzemesi (polivinil klorür), gösterge boyaları ile mükemmel uyumluluk, suya dayanıklılık özellikleri ve bunlar için uygun bir mikro ortam sağlayan sert koşullar nedeniyle seçildi. Potansiyel algılayıcı maddelerin performansları durgun hal floresans ve zaman çözümlemeli floresans ölçümleri ile test edilmiştir. Bunların arasında PHACH2 boyası, radikalik nitrik oksit için en yüksek sensör cevabını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Nitric oxide is one of the most important biochemical parameters taking place in numerous physical and pathological processes in biological systems. Nitrogen oxides are also one of the major pollutants in the atmosphere which cause acid rains, photochemical smog and ozone accumulation. Therefore real-time sensor development studies for nitric oxide attract great attention. This study is largely concerned with the development of optical chemical sensor for nitric oxide radical that can be applied for quantification studies in aqueous environments. For this purpose nitric oxide sensitive molecules mesotetrakis(4-phenylethynyl) phenylporphyrin(PHACH2),mesotetraphenylporphyrinato Zn(II)(ZnTPP),mesotetraphenylporphyrinato Pt(II)(TPPPt(II)) were studied in solvent and/or aqueous media and also embedded in polymeric matrices along with appropriate additives either in thin film or electrospun nanofiber forms. Matrix material of PVC (polyvinyl chloride) were chosen due to excellent compatibility with the indicator dyes, resistant characteristics to water and harsh conditions providing an appropriate micro environment for them. The performances of the potential sensing agents were tested by steady state fluorescence and decay time measurements. Among them the PHACH2 dye exhibited the highest response for radicalic nitric oxide.