Organofosfor pestisitler için karbon kuantum nokta esaslı floresan sensörün geliştirilmesi
Development of a carbon quantum dot-based fluorescent sensor for organophosphorus pesticides
- Tez No: 942477
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, organofosfor pestisitlerin tespiti için karbon kuantum nokta (CQD) esaslı floresan sensörün geliştirilmesi amaçlanmıştır. Malatiyon, glifosat, fenamifos ve fosetil-Al, tarımda yaygın olarak kullanılan pestisitler olup, insan sağlığı ve çevre üzerinde önemli riskler taşımaktadır. Geleneksel analiz yöntemleri yüksek maliyetli ve zaman alıcı olduğundan, bu pestisitlerin hızlı, hassas ve düşük maliyetli tespitine yönelik yeni yöntemlerin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda, CQDs'in floresan özellikleri, çevresel izleme ve gıda güvenliği açısından umut verici bir çözüm sunmaktadır. Çalışmada, CQDs'in yüzey modifikasyonu ile işlevselleştirilmesi yoluyla pestisitlerin seçici ve hassas tespitine yönelik sensörler tasarlanmıştır. Sonuçlar, CQDs bazlı floresan sensörlerin bazı pestisitler için yüksek duyarlılık ve seçicilik sağladığını göstermiş, bu da onların pestisit kalıntılarının izlenmesi ve çevresel kirliliğin kontrol altına alınması için potansiyel bir araç olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a carbon quantum dot (CQD)-based fluorescent sensor for the detection of organophosphorus pesticides. Malathion, glyphosate, fenamiphos, and fosetyl-Al are widely used pesticides in agriculture, posing significant risks to human health and the environment. Since conventional analysis methods are costly and time-consuming, the development of rapid, sensitive, and low-cost detection methods for these pesticides is of great importance. In this context, the fluorescent properties of CQDs offer a promising solution for environmental monitoring and food safety. In this study, sensors were designed for the selective and sensitive detection of pesticides through the functionalization of CQDs via surface modification. The results demonstrated that CQD-based fluorescent sensors exhibit high sensitivity and selectivity for certain pesticides, indicating their potential as a tool for monitoring pesticide residues and controlling environmental pollution.