Deneysel periodontitis modelinde inflamasyon ve doku hasar parametrelerinin elisa yöntemi ile incelenmesi
Investigation of inflamation and tissue damage parameters in the experimental periodontitis model by elisa method
- Tez No: 610924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KARACAOĞLAN, DR. ESRA BÜBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada deneysel periodontitis modeli oluşturulan sıçanlarda IL-1β, IL-6, IL-10, TNF-α, TGF-β, ve MMP-8 seviyelerinin kalp dokusundaki düzeylerinin periodontisli ve sağlıklı ratlardaki düzeylerinin karşılaştırılması ve periodontitise bağlı kalp rahatsızlıklarına yönelik biyomarkerların bulunması amaçlanmıştır. Periodontitis, dişeti dokusundan kaynaklanan ve tedavi edilmediğinde daha derin dokulara inerek kemik bütünlüğünü bozan bir hastalıktır. Periodontal hastalık, sadece bulunduğu dokuda değil başta kalp olmak üzere ve diğer organlara da etki edebilmektedir. Periodontitis patolojisinde birçok faktör görev almaktadır. Hastalığın patogenezinin tam olarak anlaşılması için hastalıkla ilgili sitokinlerin araştırılması gerekmektedir. Çalışmamız 20 adet Winstar ratlarkullanılarak planlandı. Ratlar hiçbir işlem uygulanmayan sağlıklı kontrol grubu (grup 1), bir haftalık dişeti inflamasyonu oluşturulmuş pre grubu (grup 2) ve iki haftalık dişeti inflamasyonu oluşturulmuş pro grubu (grup 3) olarak ayrıldı. Ratlar 90 mg/kg Ketosol ve 10 mg/kg Ksilazin uygulanarak anesteziye alındı. Deney gruplarındaki (grup 2, grup3) ratların alt birinci molar dişlerinin etrafına 3,0 ipek sütur bağlanmasıyla periodontitis modeli oluşturuldu. Örnek incelemesi için ratlardan kalp dokuları alındı. Dokular tartılarak Lysis Buffer tamponu ile homojenizasyon tamponu oluşturuldu ve örnekler kullanılarak IL-1β,IL-6, IL-10, TNF-α, TGF-β ve MMP-8 düzeyleri Elisa yöntemiyle incelendi. Periodontitisli ratlarda kontrol grubuna göre tüm sitokin düzeyleri daha yüksek oranda bulundu. Bu çalışma, kardiyovasküler hastalıkların teşhisine yönelik biyomarkerların araştırılması amacıyla planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of the levels of IL-1β, IL-6, IL-10, TNF-α, TGF-β and MMP-8 with the periodontal and systemic control (K) group in the experimental periodontitis model and the systemic analysis of these biomarkers. The aim of this study was to investigate the effect on heart tissue. Periodontitis is a disease that degenerates bone integrity by going down to deeper tissues when left untreated due to gingival tissue. Periodontitis has a multifactorial origin. Periodontal disease may affect not only the tissue in which it is located, but also the heart and other organs. In order to fully understand the pathogenesis of the disease, it is necessary to search for the related diseases. 20 Winstar rats were included in the study. The rats were divided into two groups as healthy control group (group 1), one week gum inflammation pre group (group 2) and two week gum inflammation pro group (group 3). Rats were anesthetized with 90 mg / kg Ketosol and 10 mg / kg Xylazine. Periodontitis model was created by attaching 3.0 silk sutures around the lower first molar teeth of the rats in the experimental groups (group 2, group 3). Heart tissues were obtained from rats for sample analysis. Tissues were weighed and homogenization buffer was created with Lysis Buffer buffer and cytokines such as IL-1β, IL-6, IL-10, TNF-α, TGF-β and MMP-8 were examined by Elisa method. All cytokine levels were higher in periodontitis rats than in the control group. This study was planned to investigate biomarkers for the diagnosis of cardiovascular diseases.