Darevskia valentini (Boettger, 1892) türünün Türkiye popülasyonlarının taksonomik durumunun morfolojik ve moleküler yöntemlere göre değerlendirilmesi
Reconstruction of the taxonomic status of Darevskia valentini (Boettger, 1892) inferring from morphological and molecular methods
- Tez No: 610928
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dağılış sahasının büyük bir kısmı ülkemiz sınırları içerisinde kalan D. valentini, Lacertidae familyasında yer alan kaya kertenkelesi türlerinden biridir. Günümüzde üç ayrı alttürünün olduğu düşünülen söz konusu türün taksonomisi, şu ana kadar morfolojik değerlendirmeler ile yapılandırılmış olup, moleküler düzeyde bir filogenetik çalışma mevcut değildir. Tez çalışması kapsamında, D. valentini türünün ülkemizdeki dağılış alanlarından temin edilen popülasyon örnekleri hem morfolojik hem de moleküler karşılaştırma yapılmak üzere değerlendirilmiştir. Her bir popülasyona ait yeterli sayıda örnek kullanılarak, mtDNA'da yer alan 12S rRNA, Cyt-b ve COI ile nükleer DNA'da bulunan C-mos ve MC1R gen dizileri elde edilerek, filogenetik analizler oluşturulmuştur. Kullanılan moleküler belirteçler neticesinde, elde edilen soy hatları arasında morfolojik karakterler açısından bir ayrımın olup olmadığı ise, diskriminant analizi ile test edilmiştir. Elde edilen moleküler analizler sonucunda, D. valentini türünün taksonomik olarak yeniden yapılandırılmasını gerektiren, genetiksel yeni soy hatlarının olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu soylar için, hem D. valentini içinde yer alan diğer popülasyonlar hem de yakın akraba olduğu kabul edilen diğer Darevskia türleri ile morfolojik olarak kesin ayrımlarının mümkün olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
D. valentini that a large part of the distribution area is our country is one of the rock lizard species in Lacertidae family. The taxonomy of the species, which is thought to have three subspecies, has been structured by morphological evaluations so far and any phylogenetic study using molecular markers is not conducted. Within the scope of the thesis, the population samples obtained from the distribution areas of D. valentini species in our country were evaluated for both morphological and molecular comparisons. Using sufficient samples of each population were performed the phylogenetic analysis by obtaining 12S rRNA, Cyt-b and COI in the mtDNA and C-mos and MC1R gene sequences in the nuclear DNA. As a result of the molecular markers used, it was tested by Discriminant Analysis whether there is a difference between the obtained lineages in terms of morphological characters. As a result of the molecular analyzes obtained, it was found that there are genetically new lineages that require taxonomically restructuring of D. valentini species. For these clades, it was found that it is not possible to distinguish morphologically with other populations within D. valentini as well as other Darevskia species considered to be closely related with D. valentini.