Türkiye ve OECD ülkelerinin posta telgraf teşkilatlarının karşılaştırmalı dinamik performans analizi
Comparative dynamic performance analysis of Turkey's andOECD countries' postal and telegraph organisations
  1. Tez No: 610927
  2. Yazar: FATMA SAFİYE ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı PTT'in geçmişten günümüzde gelişimi, verilen hizmetler, amaç, görev, hukuki statüsü ve gelirlerin açıklamasının yanında Türkiye ve bazı ulusların posta telgraf teşkilatlarının performans analizinin yapılmasıdır. Araştırmaya Türkiye ile OECD ye üye ulusların posta telgraf teşkilatları dahil edilmiştir. Bu kapsamda hem Türkiye hem de OECD üye ülkelerinin posta telgraf teşkilatları performansı ortaya konulup hem de uluslar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmanın veri analizinde Veri Zarflama, Window Analizi ve Malmquistik Index kullanılmıştır. Araştırmanın önemli sonucu, grafik ve tablolarda göründüğü üzere ülke sıralamaları yıllara göre değişimler izlenip ileriki yıllar için bir rehber olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is clearifying developement of PTT from past to recent, given services, objective, task, legal status and incomes of it with doing performance analysis of Turkey's and some nations' post services. Post offices of Turkey and the nations who are member of OECD are included to the research. In this context, both Turkey's and OECD member countries' post offices' performances are presented and compared international. Data wrapping, window analysis and malmquistik index is used at data analysis of the research. The significant result of the research, as it is seen on graphics and tables, country rankings, changes by year can be observed and used as a guide for further years.