Hastaneye yatan çocukların annelerinin akılcı ilaç kullanımına ilişkin tutumlarının belirlenmesi
Determination of the attitudes of mothers of hospitalized children about rational drug use
- Tez No: 610932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÇALIŞKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN GÖRDELES BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık sorunlarına duyarlı bir grup olan çocukların sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında, enfeksiyon hastalıkları gelmekte olup, tedavisi ilaç kullanımını beraberinde getirmektedir. Ancak çoklu sayıda ilaç kullanımının giderek yaygınlaşması, bunun sonucunda istenmeyen ilaç reaksiyonları ve ilaç etkileşimleri, akılcı ilaç kullanımını ön plana çıkarmıştır. Bu çalışma, bir Eğitim-Araştırma Hastanesi pediatri kliniğinde yatan çocukların annelerinin, akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ekim 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında hastanenin pediatri kliniğinde yatan 0-6 yaş grubu çocuk ve onların anneleri (N:351) oluşturmuştur. Etik kurul, kurum ve ebeveyn onamı alınan araştırmada veriler,“Anket Formu”ve“Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği (AİKYETÖ)”ile toplanmış, değerlendirilmesi bilgisayar ortamında tanımlayıcı istatistikler, independent t testi, Anova, post-hoc (Tukey) testleri ile yapılmıştır. Çocukların yaş ortalaması 18.63±18.40 ay olup, %57.0'ının erkek, %62.5'inin üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle klinikte yattığı belirlenmiştir. Annelerin AİKYETÖ toplam puanlarına (161.46±17.53) göre; akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumlarının olumlu olduğu, çocuğun yaşı, cinsiyeti, kliniğe yatış tanısı, ebeveynlerin kronik hastalığı, sürekli-düzenli ilaç kullanma durumunun annelerin AİKYETÖ puanı üzerinde etkili olmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Infection diseases are the most important factors that negatively affect the health of children who are sensitive to health problems, while its treatment brings drug use. However, the widespread use of multiple drugs, and hence unwanted drug reactions and interactions highlighted rational drug use. This study was conducted descriptively to determine the attitudes of mothers of children who were hospitalized at an Education-Research Hospital about rational drug use. The sample of the study consisted of children aged 0-6 years who were hospitalized in the pediatric clinic of an hospital between the dates of October 2018-January 2019 and their mothers (N:351). In the study of which ethical, institutional and parental consents were obtained, data were collected with“Questionnaire Form”and“Parental Attitude Scale for Rational Drug Use”. Statistical analysis was performed with independent samples t test, ANOVA, post-hoc (Tukey) tests via computer. It was determined that mean age of the children was 18.63±18.40 months, 57.0% were boys and they were hospitalized frequently due to upper respiratory tract infections (%62.5). According to the total scores of Parental Attitude Scale for Rational Drug Use of the mothers (161.46±17.53); attitude towards rational drug use were positive, children's age, gender, hospitalization diagnosis, chronic disease of parents, continuous-regular drug use were not effective on mothers' scores of Parental Attitude Scale for Rational Drug Use (p>0.05).