Farklı azot dozlarının krotalarya (Crotalaria juncea L.)'da verim ve diğer bazı verim özellikleri üzerine etkisi
The effect of different nitrogenous doses on yield and some other yield characteristics in sunn hemp (Crotalaria juncea L.)
  1. Tez No: 610931
  2. Yazar: MERT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN DEMİROĞLU TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, farklı azot dozlarının (0, 3, 6, 9, 12, 15 kg/da) Krotalarya (Crotalaria juncea L.) bitkisinde verim ve bazı verim özellikleri üzerine olan etkisini incelemek amacıyla 2018 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün Bornova/İzmir'deki deneme alanlarında yürütülmüştür. Araştırmada; bitki materyali olarak yurt dışından temin edilen Tillage Sunn çeşidi kullanılmış ve bitki boyu, sap çapı, dal sayısı, yaprak sayısı, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde oranı ve kuru madde verimi gibi özellikler incelenmiştir. Elde edilen verilere göre; 12 kg/da azot uygulamasında 5221 kg/da ile en yüksek yeşil ot verimi elde edilmiş ve Krotalarya yetiştiriciliğinde azotlu gübre uygulamasının verime olumlu yönde katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different nitrogen doses (0, 3, 6, 9, 12, 15 kg / da) on yield and some yield characteristics of Sunn hemp (Crotalaria juncea L.). In 2018, Ege University Faculty of Agriculture Department of Field Crops was carried out in the experimental fields in Bornova / İzmir. In the study; Tillage Sunn variety obtained from abroad (USA) was used as plant material and properties such as plant height, stem diameter, number of branches, number of leaves, herbage and hay yield, dry matter ratio and dry matter yield were examined. According to the data obtained; The highest green grass yield was obtained at 5221 kg / da in 12 kg / da nitrogen application and it was concluded that nitrogen fertilizer application in crotalaria cultivation would contribute to the yield positively