Dermal yolla uygulanan flurbiprofen nanosüspansiyonlarının geliştirilmesi ve in vitro - in vivo değerlendirilmesi
Development and in vitro-in vivo evaluation offlurbiprofen nanosuspensions for dermal administration
- Tez No: 610977
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Tezimizin amacı dermal yoldan kullanılmak üzere analjezik ve antienflamatuvar etki gösteren Flurbiprofen (FB)'in nanosüspansiyon formülasyonlarının geliştirilmesi, karakterizasyonunun yapılması ve in vitro/in vivo olarak değerlendirilmesidir. Tez kapsamında flurbiprofenin nanosüspansiyon formülasyonu ölçek büyütmeye ve ticarileştirmeye uygun bilyeli öğütme ve yüksek basınçlı homojenizasyon yöntemleri ile hazırlanmıştır. Farklı tip ve oranlarda yüzey etkin madde ve/veya polimer kullanılarak stabilize edilen nanosüspansiyonlarda, formülasyon ve işlem parametrelerinin etkisini araştırmak amacıyla deneysel tasarım (DoE) yaklaşımından faydalanılmıştır. Hazırlanan nanosüspansiyonlar partikül büyüklüğü (PB), polidispersite indeksi (PDI), zeta potansiyelinin (ZP), morfolojik özellikleri, çözünürlükleri, salım profillerinin incelenmesi ile karakterize edilmiştir. Nanosüspansiyonların karakterizasyon çalışmalarında bilyeli öğütme yöntemi ile elde edilen sonuçların yüksek basınçlı homojenizasyon yöntemine kıyasla daha uygun olduğu bulunmuştur ve seçilen optimum nanoformülasyon uygun taşıyıcı jel içerisinde (HPMC jeli) formüle edilerek deriye uygulanabilirliği arttırılmıştır. Bilyeli öğütme yöntemi ile geliştirilen optimum nanosüspansiyonun PB, PDI ve ZP değerleri sırasıyla 237,7±6,8 nm, 0,133±0,030 ve -30,4±0,7 mV olarak bulunmuştur. SEM görüntülerinde küresel nanokristaller gözlenmiştir. DSC ve FTIR analizlerinde FB'nin fizikokimyasal özelliklerinde değişmediği bulunmuştur. Sıçan derisinden FB nanosüspansiyonundan salınan FB miktarı (%18,21) kaba süspansiyona (%8,32) kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Optimum nanoformülasyonda ex vivo deri permeasyon çalışmaları ile in vivo çalışmalar (farmakodinamik, farmakokinetik ve deri iritasyon testi) yürütülmüştür. Antienflamatuvar etkinliğin değerlendirilmesi amacıyla yapılan pençe ödemi deneyinde ilk 6 saat boyunca en düşük pençe hacmi nanosüspansiyon jelde gözlenmiştir. Farmakokinetik çalışma sonucunda nanosüspansiyonun uygulanması ile Cmaks değeri kaba toz jele kıyasla yaklaşık 2,5 kat daha yüksek bulunurken, AUC0-24 değeri 2,96 kat daha yüksek bulunmuştur. Sonuçlar, dermal yoldan uygulanmak üzere FB'nin en uygun nanosüspansiyon formülasyonunun geliştirildiğini ve FB'nin kaba tozuna göre deriden geçişin arttırılarak analjezik-antienflamatuvar etkinliğin artırıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to develop, characterize and evaluate the nanosuspension formulations of flurbiprofen (FB) in vitro/in vivo which have analgesic and anti-inflammatory effect for dermal use. In the scope of this thesis, high pressure homogenization and bead milling methods suitable for scale up and commercialization have been used for the preparation of the nanosuspension of FB. The design of experiment (DoE) approach was used in the formulation development process to investigate the influence of formulations and process parameters on stabilized nanosuspensions using different types and ratios of surfactants and/or polymers. The nanosuspensions were characterized by examining particle size (PS), polydispersity index (PDI), zeta potential (ZP), morphological properties, solubility and release profiles. In the characterization studies of nanosuspensions, the obtained results with bead milling were found to be more appropriate compare with the high pressure homogenization process and the optimum nanoformulations were formulated in the appropriate carrier gel (HPMC gel) to increase the applicability to the skin. PS, PDI and ZP values of optimum nanosuspension prepared with bead milling process were 237,7±6,8 nm, 0,133±0,030 and -30,4±0,7 mV, respectively. Spherical nanocrystals were observed in SEM images. DSC and FTIR analysis showed no change in physicochemical properties of FB. The released amount of FB from nanosuspension through rat skin (18,21%) was higher than that of coarse suspensions (8,32%). Ex vivo skin permeation studies and in vivo studies (pharmacodynamics, pharmacokinetics and skin irritation test ) were performed for optimum nanoformulation. In the paw edema experiment to evaluate anti-inflammatory efficacy, the lowest paw volume was observed in nanosuspension gels for the first 6 hours. As a result of the pharmacokinetic study, the Cmax value was found to be approximately 2,5 times higher than the coarse powder gels while the AUC0-24 value was 2,96 times higher with the application of nanosuspension. The results show that the most appropriate nanosuspension formulation of FB was developed for dermal administration and analgesic-antiinflammatory activity was increased by the increase of the skin permeation according to the coarse powder of FB.