Arap şairlerden El-Habsî El-Umânî ve şiiri
An Arabian poet Al-Habsî and his poems
- Tez No: 610997
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
“Arap Şairlerden El-Habsî El-Umânî Ve Şiiri”isimli bu çalışmada Osmanlı dönemi şairlerinden el-Habsî el-Umânî'nin hayatı ile muhteva ve şekil yönlerinden şiirleri incelenmiştir. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmuştur. Girişte el-Ḥabsî'nin yaşadığı çağın ve iklimin siyasi, sosyal ve ilmî durumu ile kısaca Umân'ın tarihine ve Osmanlı-Umân ilişkisine temas edilmiştir. Birinci bölümde şairin doğumu, nesebi, eğitimi, edebî kişiliği ve vefatı ele alınmıştır. İkinci bölümde el-Habsî'nin şiirleri muhteva açısından tahlil edilmiştir. Bu çerçevede şiirler konularına göre sınıflandırılmış ve bu konular edebiyat eleştirmenlerinin tayin ettiği edebî ilkelere uygunluk derecesi açısından mercek altına alınmıştır. Son bölümde ise şairin şiirleri şekil ve üslup özellikleri bakımından incelenmiştir. Kasidelerin yapısı, kelime ve cümle tercihleri, anlatım yöntemleri ve şiirlerinde yer alan edebi sanatlar tayin edilmiş, böylece şairin şiirlerinin edebi değeri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study named“An Arab Poet al-Habsî and His Poems”attempts to analyze the life of al-Habsî al-Umaña, a poet of the Ottoman period, and his poetries in terms of their contentual and formal properties. It is composed of an introduction and three main chapters. The introduction deals with Arabic poet in Ottoman period, also it gives general knowledge about Oman city, where al-Habsî lived, in addition to summary history of Oman and the relationship between the Ottoman and Oman. In the first chapter we dealt with the personality of poet, his life, his family, his education, characteristics of his poetry and his poems. In the second chapter we attempt to analyse al-Habsî's poetry in point of contents. In that context we try to determine subjects of his poems and eveluate these poems suit with the methods of critical literary works. In the last chapter, poems of al-Habsî are evaluated with the point of form and language. With the headlines, like composition of qaside and sentences, vocabulary, technics of presentations; we try to determine quality of his poetic.